Advertisement

Madencilik kaynaklı bir düşüş sırasında İngiltere senetlerini destekleyen yatırımcılar, diğer Avrupa piyaslarında yatırım yapanlardan daha iyi durumdalar.

Ancak İngiltere hisse senetleri de çok iyi bir getiri sağlamıyor. FTSE 100 Endeksi bu yıl düşüş göstermiş durumda. Ancak bu yüzde 3.4'lük düşüş, bölgesel Euro Stoxx 50 Endeksi'ndeki kaybın üçte birine denk geliyor ve traderlar hisse senedi içeren exchange traded fonlarını (ETF) satın alıyor.

İngiltere hisselerinin gösterge endeksi Londra saatiyle 08:27'de yüzde 0.5 düştü.

FTSE 100 Endeksi'nde dört yıllık düşük performansa sebep olan hisseler ise şimdi en göze çarpan hisse konumundalar. Randgold Resources Ltd. ve Anglo American Plc senetleri, altındaki sıçrayış ve emtiadaki kargaşaya karşı ortak hareketlerin sonucu, 2016'da yüzde 47'den fazla yükseldi. 2015'in en çok kaybedenlerinden olan Tesco Plc ve Rolls-Royce Holdings Plc ise bu yılki kazançlara öncülük ediyor. Gösterge endeksinin beşte birini oluşturan İngiliz finans firmaları bile Avrupalı rakiplerinden daha az düşüş yaşadı.

Londra'da Coutts & Co.yatırım danışmanlığı başkanı Alan Higgins, "Geçen sene darbe yiyen şirketler için geri dönüş zamanı," dedi ve "Bu şirketler yatırımcıların güvenini geri kazanmayı başardı ve sorunlarıyla etkin bir şekilde ilgilendiklerinin mesajını verdi. Bu da FTSE 100 Endeksi'ndeki güçlü geri sıçramaya katkı sağlıyor" şeklinde görüş bildirdi.