Advertisement

Çin'de yıllık yol haritasına tepki gösteren yatırımcılar için en önemlisi, yetkililerin sözünü etmediği konular oldu. Çin'de küçük sermayeli şirket hisse senetleri, Başbakan Li Keqiang, ilk halka arzlar (IPO) için olumlu sonuçlar doğuracak daha fazla piyasa odaklı bir sisteme geçişten söz etmemesi ardından yükseldi. Yuan, politika yapıcıların destekleyici önlemler açıklamaması ardından dört günlük yükselişini sonlandırdı. Li'nin gelişmeyi destekleyeceği yönündeki sözleri ulaşım ve altyapı hisselerinin yükselişinde etkili olurken, Çin hazine tahvilleri hükümetin ekonomiyi desteklemek için borçlanmayı artıracağına ilişkin endişelerle düştü.

Li, 2016 yılı büyüme hedefini yüzde 6.5-yüzde 7 aralığına çekerken yüzde 6.5, 2020 yılına kadar taban çizgisi olarak belirlendi. Hükümet, hedefe ulaşmak amacıyla, para arzı genişleme hedefini genişleteceğini ve rekor düzeydeki açığa izin vereceğini belirtmişti. Konuya ilgili bilgi sahibi bir kaynağa göre Çin'in IPO'lar için planladığı düzenlemelerin bu yıl uygulanması olası görünmüyor.

Hong Kong'da Huarong International Securities Ltd.'den Jackson Wong, “yatırımcılar, IPO'ya ilişkin yeni düzenlemelerin ertelenmesi iyi haber olarak değerlendiriyorlar. GSYİH hedefini açıkladılar ki bu, bir miktar endişe verici duruyor” dedi.

Şanghay Bileşik Endeksi, yerel saat ile 13:35'te yüzde 0.4 yükselirken, Hong Kong'da işlem gören Çin hisselerinin yer aldığı Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 0.9 artış kaydetti. ChiNext düşük sermayeli şirketler endeksi, yüzde 2.8 yükseldi.