Advertisement

Malezya ringgiti ve Endonezya rupisi, 2011'den bu yana en uzun süreli yükseliş dönemini gerçekleştirirken, bu durum, emtia ve küresel hisserdeki yükseliş ortamında, gelişen piyasa varlıklarına yönelik artan güvenin altını çiziyor.

Brent petrolü, Araşol ayından bu yana ilk kez varil başına 40 doların üzerine çıktı ve bu durum, ABD'de istihdam verisinin beklenenden daha iyi çıkmasının ardından, küresel ekonominin iyileşmekte olduğunun diğer bir işaretiydi. Enerji ve finans hisseleri, Nisan ayından bu yana en iyi performansını göstererek yükselişini yedinci güne taşıyan MSCI Asya Pasifik Endeksi'ndeki yükselişlere öncülük etti. Çin hisse senetleri, Çin Ulusal Halk Kongresi'nin dünyanın ikinci en büyük ekonomisi ve Asya ekonomileri için temel ihracat piyasası Çin için daha düşük bir büyüme tahmini yapmasına rağmen yükseldi.

 Singapur'da Skandinaviska Enskilda Banken'den Sean Yokota, "Bunun sürdürebilir olabilmesi zor. Ben riskleri bu hafta AMB toplantısında görüyorum ve bu Asya para birimlerinin yönü konusunda belirleyici faktör" dedi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yükselişini yedinci güne taşıdı ve 21 Ocak'tan bu yana yüzde 15 yükseldi.