Advertisement

Perakende satış hacmi, ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 1,6 azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın ocak ayına ilişkin perakende satış hacim endeksini açıkladı.

Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi ocakta bir önceki aya göre yüzde 1,6 geriledi. Gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,6 artarken, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 2, otomotiv yakıtı satışları yüzde 4 azaldı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 5,9; elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 3,3; tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 0,3; posta veya internet üzerinden satışlar yüzde 7,7 azalırken, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 7,1 arttı.

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,2 yükseldi. Gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 3,7 artarken, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) ise yüzde 0,5, otomotiv yakıtı satışları yüzde 2,5 azaldı.

Gıda dışı sektörlerin geçen yılın aynı ayına göre, değişimi incelendiğinde bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 11,6; posta veya internet üzerinden satışlar yüzde 22,3 azaldı. Elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 3,3; tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 0,7; tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 16,8 arttı.

Perakende ciro azaldı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro ocakta bir önceki aya göre yüzde 1,5 düştü. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 3 artarken, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1,7, otomotiv yakıtı satışları yüzde 7,2 geriledi.

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro, söz konusu ayda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8,4 yükseldi. Bu dönemde gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 14,1, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 9 artarken, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 1,8 azaldı.