Advertisement

Piyasa değerine göre Fransa'nın üçüncü en büyük bankası Credit Agricole Çarşamba günü yaptığı açıklamada 2019 yılına kadar yıllık brüt giderlerinden 900 milyon euro kesinti yapmak istediğini bildirdi. Banka bazı birimlerini etkinleştirip bazılarına yeni yatırımlar yapmayı amaçlıyor. Credit Agricole 2015'te 3.52 milyar euro ile son 8 yılın en yüksek net karını elde etmişti.

Credit Agricole'nin Mayıs ayında göreve gelen CEO'su Philippe Brassac, zayıf ekonomik büyüme ve banka karlarını kısıtlayan rekor seviyede düşük faiz oranlarına rağmen bankanın işlerinin ana merkezi olan Avrupa piyasalarında büyümeyi devam ettirebileceğini söyledi. Credit Agricole Fransa'da toplam kredilerde en büyük payı alıyor. Bankanın sigorta operasyonları Fransa'da en büyük paya sahip olanlardan birisi, Credit Agricole ayrıca varlık yönetim şirketi Amundi SA'da ana ortak konumunda bulunuyor.

Brassac, "Mevcut ortam tehlikelerle dolu. Credit Agricole'nin önceliği performansını artırma konusunda ihtiyatlı olmak ve organik büyüme peşinde ilerlemek. Bunun yanında varlık yönetim gibi birimlerde bazı satın almalar da gerçekleşebilir." dedi.