Advertisement

Marketwatch'in derlediği habere göre bu akşam açıklanacak Fed'in 15-16 Mart toplantısına ait tutanaklar yetkililerin bu yıl faiz artışı için hazır ve istekli olduğunu gösterebilir.

Daiwa Capital Markets'te şef ekonomist olan Mike Moran "Tutanaklar Fed'in bu yıl faiz artışı konusunda istekliliğini gösterecektir" dedi. Ekonomist bu yıl ilki Haziran'da, diğeri de Kasım veya Aralık'ta olmak üzere 2 faiz artışı beklediğini kaydetti.

RBS şef ekonomisti Michelle Girard ise Fed yetkililerinin son küresel gelişmeler hakkında daha az endişeli olacağını ve görünüm konusunda daha olumlu olabileceklerini kaydetti.

Ekonomistler bir sonraki artışın zamanlaması ve çekirdek enflasyonda son toparlanmaya dair tartışmaların takip edileceğini söyledi.

Moran Fed Başkanı Janet Yellen'in geçen haftaki açıklamalarının piyasaların algıladığı gibi güvercin tutumda olmadığını belirtti. Moran'a göre piyasalar Yellen'in 'ekonominin faiz artışları için yolunda olduğuna' dair önemli söylemleri gözden kaçırdı.

Ekonomist Moran, ayrıca Fed'in güvercin isimleri Chicago Fed Başkanı Charles Evans ve Boston Fed Başkanı Eric Rosengren'in açıklamalarına dikkat çekerek yetkililerin bu yıl faiz artışına hazırlıklı olduklarını hatırlattı.

Fed Mart ayı toplantısında faizlerde değişikliiğe gitmemişti, ancak yetkililer 2016 için faiz artış tahminlerini 4'ten 2'ye indirmişti.

Fed tutanakları TSİ 21:00'de açıklanacak.