Advertisement

Finansal Kurumlar Birliği (FKB) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Zeki Özger, bankacılık dışı finans kuruluşlarının geçen sene, işlem hacmi, öz kaynak, karlılık, kullandırdığı kredi ve aktiflerinde önemli büyüme oranlarına ulaştığını belirterek, "Buradan aldığımız cesaretle 2016'da yüzde 20-25 gibi bir büyümeyi planladık, ilk 3 ayda da buna ulaşıyoruz, yolumuz açık." dedi.

Özger, bir program kapsamında geldiği Bursa'da, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bankacılık dışı finans sisteminin Türkiye'de ağırlıklı olarak "finansal kiralama", "faktoring" ve "finansman" şirketleriyle temsil edildiğini, bunların 2013 yılında yasayla birliğin çatısı altında toplandığını söyledi.

Bu üç sektörün, 2012 yılında 65 milyar lira olan aktif büyüklüğünün 2015'in sonunda 95 milyar liraya yükseldiğini anlatan Özger, geliştirilen yeni ürünlerle işlem hacimlerinde ciddi artışlar kaydedildiğine dikkati çekti.

"Önümüzde çok fırsat var"

Özger, bankacılık dahil toplam finans sistemindeki paylarının, kullandırdıkları kredide yüzde 4, gayri safi milli hasılada ise yüzde 8'lere ulaştığını belirterek, şöyle konuştu:

"Bankacılık sisteminin 2015 yılı sonunda aktif büyüklüğü 2,3 trilyon liraydı. Biz henüz 95 milyar liradayız. Dolayısıyla önümüzde çok fırsat var. Bugüne kadar bu sektörler, tabii bazı yeniliklerle beraber uluslararası normlara hazırlanmamış olmasının da getirdiği ve yahut da çok disipline edilmediği, kullanıcının çok rahat yaklaşamadığı sektörlerdi. Örneğin, faktoring sektörü son yapılan düzenlemeyle kullanıcısı tarafından daha tanınır, güvenilir hale geldi."

"Yüzde 15-16 gibi bir karlılık büyümemiz oldu"

Finansal kurumların, toplam sistemden aldıkları pay henüz küçük olmasına rağmen, büyüme hızına dikkati çeken Özger, şunları kaydetti:

"Geçen sene aktifimiz yüzde 19 büyüdü, 95 milyar oldu. Kullandırdığımız krediler yüzde 18'lik artışla 85 milyar liraya geldi. İşlem hacmimiz yüzde 7'ye geldi. Türkiye ekonomisinin yüzde 3,5-4 büyüdüğü bir yerde, biz işlem hacminde yüzde 7 büyüdük. Öz kaynaklarımız yüzde 13 büyüdü 14 milyar liraya geldi. Yüzde 15-16 gibi bir karlılık büyümemiz oldu ve üç sektörün karlılığı 1,5 milyar lirayı buldu. Yaşanan coğrafi sıkıntılar, emtia fiyatlarındaki düşüşler, Avrupa'daki resesyonun devamı, Amerika'nın faizi artırıp artırmaması tartışmaları, iki seçim gibi 2015 yılının zor koşullarına rağmen, biz bu sektörlerimizi yüzde 19 aktif büyüklüğüne, yüzde 18 kullandırdığı krediye, yüzde 13 öz kaynak büyüklüğüne, yüzde 15 kar büyüklüğüne ulaştırmışız. Buradan aldığımız cesaretle de 2016 senesinde yüzde 20-25 gibi bir büyümeyi planladık, ilk 3 ayda da buna ulaşıyoruz, yolumuz açık."