Advertisement

Perşembe gününe 2.8427 seviyesinden başlayan Dolar/TL , yukarı yönlü dalgalı bir seyir izleyerek 2.85 seviyesinin üzerini gördü.

Dolar/TL, Moody's'in Çarşamba günü Türkiye'de bankacılık sistemine ilişkin görünümü negatifte tutması ardından 2.85 seviyesini aşmıştı. Moody's Türkiye Bankacılık Sistemi Görünümü raporunda gelişen piyasalardaki ekonomik yavaşlamaya ve fonlama maliyetlerindeki artışa dikkat çekmişti.

Doların Çarşamba günkü yükselişinde, Moody's açıklamalarından kısa bir süre önce Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş'ın TCMB faiz politikasına ilişkin açıklaması oldu. Elitaş, faiz politikasıyla ilgili olarak, "Merkez Bankasının, iş adamının önünü açmak için faiz oranlarını radikal bir şekilde düşürerek, dünyada yaşanan olumsuzluğu fırsata çevirmesinin tam zamanıdır." şeklinde görüş bildirerek, Merkez Bankası'nın faizleri radikal bir şekilde düşürmesi gerektiğini belirtmişti.

Analistler, Fed toplantı tutanaklarının ardından gelişmekte olan para birimlerine talebin arttığına dikkati çekerek, Cuma günü Moody's tarafından açıklanması beklenen Türkiye değerlendirmesinin dolar/TL'nin yönü üzerinde etkili olacağını öngörüyor.

“Yatırımcılar çok hızlı negatif veya pozisitf blgeye taşınıyor” diyen ekonomist Erdoğan Turan, dolar/TL'ye ilişkin “şu dönem için değer kazandı demek 2.93 üzerine çıkan bir kur için geçerli olabilir. Veya 2.80'in altına gerilerse yeni bir konuyu konuşuyor olabiliriz” şeklinde görüş bildirdi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's bugün yayınladığı Türkiye bankalarına ilişkin raporda, Türk bankalarının Basel 3'ün 2019'da uygulanmasından önce ekstra sermayeye ihtiyaç duyabileceğini açıkladı. Moody's'den yapılan açıklamada TL'nin dolar karşısında değer kaybının sermayeyi etkileyeceği ve TL kredi risklerini artırabileceği belirtildi. Moody's, 2015'in son not değerlendirmesinde, Türkiye'nin "Baa3" ile "yatırım yapılabilir" seviyede bulunan kredi notunu ve "negatif" not görünümünü teyit etmişti.

Ayrıca uzmanlar, dolar/TL'nin yönüne ilişkin bugün açıklanacak olan Avrupa Merkez Bankası (AMB) toplantı tutanaklarının ve ABD haftalık işsizlik verilerinin takip edileceğini belirtiyorlar.

TSİ ile yakalşık 12:40'ta 2.85 seviyesinin üzerini gören dolar/TL, 2.85'in hafif altında seyrediyor. Hisse senetleri tarafında ise güne yüzde 0.61 artışla 82,008.12 puan seviyesinden başlayan Borsa İstanbul 100 (BIST 100) Endeksi yüzde 0.30 düşerek 81,265 puana geriledi.

Türkiye 2 yıl vadeli gösterge hazine tahvillerinin faizi 2 baz puan düşerek yüzde 9.90 seviyesine geriledi.

Güniçinde 2.837 ve 2.8447 seviyeleri arasında dalgalanan dolar/TL'de bir yıllık kazanç, dünkü kapanış fiyatı 2.8427'ye göre yüzde 0.98 oldu.