Advertisement

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, TRT Haber'de yaptığı konuşmada, Elitaş'ın yaptığı radikal faiz indirimi çağrısına katıldığını radikal ibaresinin tartışılabileceğini söyledi.

Ertem, Türkiye'nin yeni bir para ve maliye politikası çerçevesine ihtiyaç duyduğunu ve ekonomi politikalarında köklü değişikliklere hazır olunması gerektiğini söyledi. 

Ertem, "Türkiye'nin büyüme hızını yeni para ve maliye politikalarıyla taçlandırmak lazım" dedi.

Türkiye'de faiz tartışmalarının politik bir tartışma olduğuna değinen Ertem, Türkiye'de para politikasının ekonomik gerçekliklerle uyuşmadığını söyledi."TCMB enflasyon ve büyümeye odaklı politikalar izlemeli" diyen Ertem kurun faiz indirimi için çok önemli bir fırsat oluşturduğunu vurguladı.

Ertem, TL'nin gereğinden fazla değerli olduğunu belirtirken, güçlü TL'nin Döviz borcu olan şirketler için iyi bir fırsat olduğunu söyledi. Ertem, Türkiye bankacılık sisteminin sanayiyi desteklemesi gerektiğini söyledi.

Ertem, Moody's'in bankacılık sektörü raporlarına ilişkin Türkiye bankalarının sermaye yeterliliklerinin çok yüksek durumda olduğunu belirterek, "Moody'sin görüşlerine katılmak mümkün değil." ifadelerini kullandı.