Advertisement

Ekonomi ve siyaset gündemi - 15 Nisan Cuma

1- İslam İşbirliği Teşkilatı 13. Zirvesi sona eriyor

- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri İyad Medeni, İstanbul Kongre Merkezi'nde, zirveye ilişkin ortak basın toplantısı düzenliyor.

- Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim Bin Hamad Al Sani, Brunei Sultanı Hasan el-Bulkiye Muiziddin Va’dulah, Lübnan Başbakanı Tamam Salam, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Sirac ve KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Mabeyn Köşkü'nde ayrı ayrı görüşecek.

(İstanbul/09.00/14.30/16.00/17.00/17.45/18.30/19.15)

- Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul Kongre Merkezi'nde Katar Emiri Şeyh Temim Bin Hamad Al Sani ile bir araya gelecek, Çankaya Köşkü'nde İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile görüşecek.

(İstanbul/10.00/Ankara/20.00)

- Zirvede kabul edilen Filistin konulu karar tasarısı, İİT 2016-2025 Eylem Planı, nihai bildiri ve İstanbul bildirgesinin açıklanması bekleniyor.

2- Başbakan Ahmet Davutoğlu, Sabancı Kültür Merkezi'nde Kocaeli Gençlik Çalıştayı ile Düzce Şehir Meydanı'nda toplu açılış törenlerine katılacak.

(Kocaeli/11.00/Düzce/14.00)

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Zihni Derin Çay Fabrikası'nı gezecek, Fındıklı, Ardeşen, Pazar ve Çayeli ilçelerini ziyaret edecek.

(Rize/14.30-19.00)

YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Bağcılar Olimpik Spor Salonu'nda düzenlenecek "Kutlu Doğum" programına katılacak.

(İstanbul/20.00)

2- Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Üsküdar Kartalbaba Camisi'nin açılışına iştirak edecek.

(İstanbul/12.00)

3- Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, EXPO 2016 Sergi Alanı'nı gezecek, Valiliği, AK Parti İl Başkanlığını ve Büyükşehir Belediyesini ziyaret edecek, Antalyalı Sanatçılar Resim Sergisi'nin açılışına katılacak, turizm sektörü temsilcileriyle bir araya gelecek.

(Antalya/09.00-18.00)

4- Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Sapanca'daki Talia Otel'de, Dünya Uygarlığı İçinde Türk Uygarlığı Dil/ Tarih Meseleleri Kurultay Dil Çalıştayı'na iştirak edecek.

(Sakarya/17.00)

5- Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, DOSAB Hastanesi açılışı, Kestel Rafet Kahraman Devlet Hastanesi temel atma töreni, Osmangazi Tıp Merkezi açılışı ile sağlıklı yaşam aracı ve ambulans dağıtım törenine katılacak.

(Bursa/10.00-16.00)

6- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Merkez Yönetim Kurulu ve İl Başkanları Toplantısı'na başkanlık edecek.

(Ankara/15.00)

7- HDP Merkez Yürütme Kurulu, Eş Genel Başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ başkanlığında toplanacak.

(Ankara/10.00)

EKONOMİ

1- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kocaeli Gençlik Çalıştayı ve Düzce toplu açılış törenine iştirak edecek.

(Kocaeli/Düzce/11.00/14.00)

2- Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, aralarında muhafaza memuru, tüketici hakem heyeti raportörlerinin de bulunduğu adayların, B grubu kadrolara açıktan atama kurasına katılacak.

(Ankara/10.30)

3- Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Makro Ekonomik Gelişmeler ve 2016 yılı Ocak-Mart dönemi Merkezi Yönetim Bütçe Gerçekleşmeleri" konulu basın toplantısı düzenleyecek.

(Ankara/10.00)

4- TÜİK, ocak ayı işgücü ile 2015 yılı doğum istatistiklerini açıklayacak.

(Ankara/10.00)

5- TOBB, martta kurulan ve kapanan şirket istatistiklerini yayımlayacak.

(Ankara/10.00)

DÜNYA-DİPLOMASİ

1- KKTC'de, Ulusal Birlik Partisi ile Demokrat Parti-Ulusal Güçler, koalisyon hükümeti protokolü imzalayacak.

(Lefkoşa)

2- Suriye'deki krize siyasi çözüm bulmak amacıyla Birleşmiş Milletler öncülüğünde tekrar başlatılan Cenevre'deki Suriye görüşmeleri devam ediyor.

(Cenevre)

3- Mısır'ın devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi destekleme koalisyonu ve ülkedeki sol ve liberal grupların çağrısıyla Talat Harb Meydanı'nda, Kızıldeniz'deki Tiran ve Sanafir adalarının Suudi Arabistan’a bırakılması protesto edilecek.

(Kahire)

4- Suriye'deki iç gelişmeler, rejimin muhaliflere saldırıları, muhaliflerin Halep'in kuzeyinde terör örgütü IŞİD ile çatışmaları ve diplomasi trafiği takip ediliyor.

(Washington/Moskova/Halep/İdlib/Şam)

5- Yemen'de, hükümet güçleriyle Husiler arasında 18 Nisan'da Kuveyt'te başlayacak müzakereler öncesinde BM Yemen Özel Temsilcisi İsmail Şeyh Ahmed tarafından ilan edilen ateşkese ilişkin gelişmeler takip ediliyor.

(Sana)

6- Irak'ta Başbakan Haydar el-İbadi'nin yeni hükümet kurma çalışmaları izleniyor.

- Irak'ta Meclisi'nde 3 gündür oturma eylemi yapan ve sayıları 171'i bulan milletvekillerinin nisbi çoğunluğu sağlamalarının ardından Meclis Başkanı Ciburi'nin görevine son verdiklerini iddia ettikleri oylamayla ilgili tartışmalar ve gelişmeler izleniyor.

(Bağdat)

AA