Advertisement

İngiltere İşçi Partisi Milletvekili Jo Cox, seçmenleriyle buluşmak için gittiği, İngiltere'nin kuzeynindeki seçim bölgesi olan West Yorkshire'da silahlı saldırı sonucu vurulmasının ardından hayatını kaybetti.

Saldırının ardından, önümüzdeki hafta yapılacak olan Brexit oylaması için yürütülen seçim kampanyaları iki taraf içinde günün kalanında ara verildi.

West Yorkshire Emniyet Müdürü Dee Collins düzenlenen basın toplantısında, "Jo, bir erkek saldırgan tarafından silahla vurularak ağır yaralandıktan sonra, ne yazık ki hayatını kaybetti." dedi.

Collins, polisin 52 yaşındaki saldırganı yakaladığını ve başka bir fail aramadıklarını açıkladı. Saldırganın üzerinden silahın dışında çeşitli başka silahların da çıktığı belirtildi.

İngiltere Başbakanı David Cameron, "Büyük bir yıldızı kaybettik. Jo, büyük kalpli ve şefkatli bir milletvekiliydi. Aklım, kocası Brendan ve iki çocuklarıyla." açıklamasında bulundu.

The Press Association, milletvekili Cox'un iki kere vurulduğunu belirtti. Görgü tanıkları ise BBC'ye, saldırganın ev yapımı bir silahla ateş açtığını söyledi.

Guardian'ın haberine göre, görgü tanıkları saldırganın Cox'a ateş açmadan önce "Önce Britanya" diyerek bağırdığını söyledi. "Önce Britanya", ülkede göçmen ve sığınmacılara karşı görüş ve eylemleriyle gündeme gelen aşırı sağcı bir grubun da adı.

Jo Cox, 41 yaşındaydı ve iki çocuğu vardı. Cox, İngiltere'nin daha fazla Suriyeli sığınmacı kabul etmesi için kampanya yapıyordu. İngiliz hükümetini sığınmacı krizi sırasında takındığı tutum nedeniyle eleştiren Cox, AB referandumunda ülkenin birlikte kalmasından yana kampanya yürütüyordu.