Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Dolar, istihdam verisinin beklentinin üzerinde gerçekleşmesiyle euro karşısında yükselirken, bugün açıklanan veri Fed'in faiz artırma düşüncesini destekleyebilir.

Tarım dışı istihdam Haziran'da 287 bin artarken, Bloomberg'in derlediği ankete katılan ekonomistlerin medyan beklentisi 180 bin düzeyinde bulunuyordu. Öte yandan, işgücüne katılımın artmasıyla işsizlik oranı yüzde 4.9'a yükseldi. Ücretler beklenin altında arttı.

Danimarka'da Saxo Bank baş Döviz stratejisti John Hardy, "Bu veri doları destekleyici, ancak çılgınca değil. Piyasa tek bir veriye çok fazla bel bağlama konusunda ihtiyatlı" dedi.

ABD para birimi euro karşısında TSİ 16:14'te gün içinde en yüksek seviye olan 1.1120 seviyesini gördü. Doların 10 büyük para birimi karşısındaki değerini ölçen Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.2 gerilemesinin ardından yatay seyre geçti.

Dolar endeksi bu yıl yüzde 3.5 geriledi. Dolar endeksindeki düşüş Fed'in faiz artırma olasılığına paralel seyretti. Fed'in geçtiğimiz ay faiz oranını sabit tutmasının ardından, Fed Başkanı Janet Yellen Brexit kaynakları risklerden bahsederek, ABD para biriminin genel durumunu karamsarlaştırmış oldu.

Fed'in Aralık ayında faiz artırmasının ardından, traderler bu yıl sonuna kadar faiz artırım olasılığını yüzde 24 seviyesinde fiyatlıyor. Vadeli kontratlara göre bu oran geçtiğimiz hafta yüzde 12 seviyesindeydi.

New York'ta Wells Fargo kur stratejisti Eric Viloria, "Bu beklentilerin yükselmesi için oldukça fazla neden var. Dolar güçlenmeye devam edebilir" dedi.

Hedge fonlar ve fon yöneticileri resmi verilere göre, doların 8 büyük para birimi karşısındaki değerine ilişkin boğa pozisyonlarını kıstılar. 28 Haziran'da sona eren hafta verilerine göre, doların artacağına yönelik yatırımlar ayı pozisyonları 96 bin kontrat aştı. Bir önceki hafta da benzer şekilde bu pozisyonlar yaklaşık 131 bin fazla gerçekleşmişti.

Bloomberg'in derlediği analist beklentilerin göre, ABD para birimi, euro karşısında 1.08 yen karşısında 105 seviyesine kadar güçlenebilir.