Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Japonya'da yirmi yıllık ekonomik stagnasyon ile deneyim kazanmış olan tahvil piyasası boğaları, Tokyo'da hazine tahvillerinde faizlerin sıfırın altına gerilemesinin ABD tahvillerinin rekor kıran kazançlarının habercisi olduğunu belirtiyor.

Mitsubishi UFJ Kokusai Asset Management 10 yıllık ABD tahvillerinin faizinin bu ay yüzde 1 seviyesine gerileyeceğini tahmin ediyor. Sumimoto Mitsui Trust Asset Management ise ABD gösterge tahvilin faizinin bu seviyeye inmesinin büyük bir ihtimalle 2017 yılında gerçekleşeceğini düşünüyor. Buna karşın Mizuho Asset Management, ABD tahvil faizlerinin yüzde 1 seviyesinin de altına gerileyebileceğini öngörüyor. ABD mortgage faizinden gelişen piyasalarda dolar cinsinden tahvillere kadar gösterge niteliği taşıyan AB 10 yıllık tahvil faizleri, geçtiğimiz hafta yüzde 1.318 ile daha önce görülmemiş seviyelere geriledi. Geçtiğimiz hafta Cuma günü açıklanan ABD istihdam verisinin dünyanın en büyük ekonomisinin düşünüldüğünden daha güçlü olduğunu işaret etmesi, tahvillerdeki yükselişi durdurmaya yeterli olmadı.

Tokyo'da Mitsubishi UFJ Kokusai baş fon yatırımcısı Hideo Shimomura, “Japonya'ya dönüşen bir dünyaya hoş geldiniz. Yüzde bir seviyesi kaçınılmaz” şeklinde fikir bildirdi.