Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Raghuram Rajan'ın halefi olacak Hindistan Merkez Bankası (RBI) yeni başkanı Salı günü açıklanacak. Traderlar beklentilerini tartmak için, banka hisselerine göz atmak yararlı olabilir.

12 kamu bankasını içeren NSE Nifty PSU Banka Endeksi, Rajan'ın görevi bırakacağını yönündeki spekülasyonun güçlenmesiyle birlikte, geçtiğimiz iki ay içerisinde yüzde 21 yükseliş kaydetti. Öte yandan özel sektör bankalarını da kapsayan geniş bir bankacılık endeksi aynı süre içerisinde yüzde 10 yükselirken, daha geniş olan NSE Nifty 50 Endeksi yüzde 7.5 arttı.

Kamu bankalarında görülen yükseliş, traderların yeni RBI Başkanı'nın borçlanma maliyetlerini düşüreceğine ilişkin spekülasyonu ile hız kazandı. Bankaların, Rajan önderliğindeki dönemde takipteki kredilerin yükselmesiyle rekor düzeyde zarar açıklaması, başkanın katı kuralları ve enflasyona odaklanmasının yatırımları baskıladığı yönündeki ithamlara neden olmuştu. Başbakan Narendra Modi'nin bir partilisi, Mayıs ayı ortalarında hükümete Rajan'ın görevden alınmasına yönelik bir mektup kaleme almıştı.

New York'ta Auerbach Grayson & Co. Asya hisseleri birimi kıdemli başkan yardımcısı Nikhil Bhatnagar, “ABD'den Avrupa Birliği'ne ve Çin'e kadar nerede bir sorunlu aktif döngüsü olsa, faizleri indirirsiniz, likiditeyi artırırsınız ve tüm kredilerin garantörü olursunuz. Umarım ekonomi için olumlu olacak büyüme yanlısı bir başkan gelir” dedi.

Traderlara göre bankacılık hisse senetlerinin yükselmesinde iki ana unsur etkili oldu: Hükmetin, kritik önem taşıyan gelecek yıl gerçekleştirilecek genel seçimler öncesi, büyümeyi canlandıracak bir merkez bankası başkası atayacağına ilişkin genel görüş ve ikincisi de ülkenin en büyük bankası olan Hindistan Devlet Bankası Başkanı'nın bankacılık sektörü için en kötüsünün geride kaldığı yönündeki yorumu.

Bank of India hisse senetleri, 12 Mayıs'tan bu yana yüzde 32 değer kazandı ve Punjab National Bank hisseleri yüzde 61 yükselerek Hindistan'ın en büyük 200 şirketini içeren göstergede en iyi performansı kaydetti. Her iki banka da, Mart ayında sona eren çeyrekte toplam 3 milyar dolar zarar bildiren 15 kamu bankası arasında bulunuyor.