Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Çin'de Şanghay Borsası son yükselişin aşırı olduğuna dair sinyallerle düşerken Endonezya ve Malezya borsaları 3 günlük yükselişi sonlandırdı. Vietnam borsası 2008'den beri en büyük zirvesini sürdürürken Filipinler borsası 15 ayın zirvesine ilerledi. Tayland borsası yılın en yüksek seviyesine yaklaştı.

İngiltere'nin AB'den ayrılma kararı sonrasında büyük ekonomilerin bir takım önlemler alacağına dair beklentilerle yatırımcılar gelişen ülke piyasalarına giriş yapıyor. Bugün İngiltere Merkez Bankası'nın faiz kararı açıklanacak. Bankanın faizlerde indirime gitmesi bekleniyor.Phillip Capital Management'ın Kuala Lumpur ofisinde yatırım birimi şefi olan Ang Kok Heng, büyük ekonomilerde daha iyi politika önlemleri istendiğini ve yatırımcının son ralli sonrası kar realize etmek isteyebileceğini belirtti.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksinde 270 hisse düşerken 215'i yükseldi. Endeks %0.1 artışla 857.58 puan oldu. Yıllık bazda ise yükseliş %8.1 oldu.

Jakarta Bileşik Endeksi %0.5 düşerken FTSE Bursa Malaysia KLCI Endeksi 1 ayın zirvesinden indi. Hang Seng China Enterprises Endeksi 4 günde ilk kez geriledi.

Şanghay borsası %0.4 düşerek 3 ayın zirvesinden geriledi. Çin'de yarın 2. çeyrek büyüme verisi açıklanacak. Ekonomistler ülkede %6.6 büyüme öngörüyor. Bu 2009'dan beri en yavaş büyüme olabilir.

PARA BİRİMLERİ

MSCI Gelişen Piyasa Para Birimleri Endeksi dün %0.1 düşüş sonrası bugün %0.2 yükseldi.

Polonya zlotisi %0.4, ringit %0.3 Filipin peso'su %0.2 değerlendi. Hindistan rupisi %0.1 artarak 1 ayın zirvesine çıktı.

Won %0.5 arttı. Kore Merkez Bankası gösterge faizi değiştirmeyerek, yüzde 1.25 ile tarihinin en düşük seviyesinde tuttu. Banka ayrıca ekonomik büyüme ve enflasyon tahminlerini indirdi.