Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Londra konut fiyatları göstergesi, Brexit kaynaklı şok dalgalarının İngiltere boyunca yayılmasının etkisiyle finansal krizden bu yana görülen en düşük seviyesine geriledi.

İngiltere'de Royal Institution of Chartered Surveyors (RICS) tarafından Perşembe günü yapılan açıklamaya göre Mayıs ayında eksi 35 olan endeks, Haziran ayında eksi 46 seviyesine geriledi. Haziran ayı rakamı, 2009 yılı başlarından beri gerçekleşen en düşük veri oldu.

Acadata Ltd. ve LSL Property Services Plc tarafından gerçekleştirilen ayrı bir çalışma, Londra'da konut fiyatlarının referandum öncesinde de olumsuz etkilendiğini, fiyatların Mayıs ayında yüzde 1.4 düşüş ile Haziran 2011'den beri görülen en sert düşüşü kaydettiğini işaret ediyor.

RICS anketi, Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma kararının konut piyasası üzerindeki etkisine ilişkin ilk izlenimleri gözler önünde sunuyor. Çalışmaya göre İngiltere çapında konut talebi, 2008 ortalarından beri en düşük seviyesine gerilerken, satışa konulan konut sayısı da rekor düşük seviyeye indi. Konutların gelecek üç ay üçerisinde satılacağı beklentisine ilişkin bir gösterge ise 28 yılın en düşüğüne geriledi.