Advertisement

2016'nın para politikalarında ayrışma yılı olması bekleniyordu. Bunun yerine önemli merkez bankalarının yolları -farklı hedeflerinin olmasına karşın- bir kez daha birbirine yaklaşıyor.

Fed Çarşamba günü faiz artırımına gitmedi ve 2017 yılına ilişkin sıkılaştırma planlarının sayısını azalttı. Fed kararının saatler öncesinde ise Japonya Merkez Bankası (BOJ) para politikasının odak noktasını kısa ve uzun vadeli tahvil faizleri arasındaki boşluğu hedeflemeye doğru kaydırdı. Avrupa Merkez Bankası (AMB), ultra geniş duruşunu korurken riskli teşvik yaklaşımı tekrar gözden geçiriyor. İngiltere Merkez Bankası'nın (BOE) tekrar faiz indirimine gitmesi bekleniyor ve Çin likiditeyi geniş tutuyor.

Küresel merkez bankalarını birleştiren unsur enflasyonu hedeflenen seviyelere yükseltmek için önlerinde uzun ve zorlu bir çalışmanın olduğu ve yavaş verimlilik artışı ve yaşlanan nüfusun potansiyel büyümeyi azalttığına ilişkin farkındalık oldu.

Hong Kong'da Rabobank International Asya Pasifik finansal piyasalar araştırma birimi yöneticisi Michael Every, “Faizler uzn süre bir süredir heryerde düşük. Bu işlevsiz küresel ekonominin yapısal bir sonucu” dedi.

Bloomberg News