Advertisement

ABD Başkanlığına seçilen Donald Trump, "Rusya ile iş birliğine gidilmesinin, DEAŞ'a karşı mücadelede ABD'ye yardımcı olacağına inanıyorum." ifadesini kullandı.

ABD'de haftalık yayımlanan Time dergisi tarafından 2016'da "Yılın Kişisi" seçilen Trump, buradaki röportajında, başkanlık koltuğuna oturduktan sonra siyaset, ekonomi ve göçmenlik alanlarında yapacağı icraatlara ilişkin bilgi verdi.

Rusya ile iş birliğine gidilmesinin, DEAŞ'a karşı mücadelede ABD'ye yardımcı olacağına inandığını belirten Trump, "Rusya ile neden iyi geçinmeyelim? Birçok cana mal olan ve ciddi mali yükü beraberinde getiren DEAŞ ile mücadelede bize yardımcı olabilirler, (Ruslar) etkili ve akıllılar." değerlendirmesinde bulundu.

Göçmenlik konusunda, ABD-Meksika sınırına duvar inşa etme planına değinen Trump, şöyle devam etti:

"O duvarı yapacağız. Güçlü hudutlarımız olacak. Fakat sınırlarımızdan insanlar da geçebilecek. Çünkü işçilere de ihtiyacımız var. Bu, hem onlar hem bizim için iyi. Ancak sınırlarımız çok güçlü olacak. Yasa dışı göçmenlerin içeriye girmesine izin vermeyeceğiz. Göçmenleri belli kıstaslara göre ülkeye alacağız."

Başkanlık döneminde, daha az Amerikalı şirketin ABD'den yurt dışına taşınacağına inandığını vurgulayan Trump, "ABD'yi terk etmeyi açıklayan şirketlerin bir listesini istiyorum. Her biriyle 5 dakika konuşursam, ülkeyi terk etmezler." ifadelerini kullandı.

Trump, Apple'a büyük bir tesis kurmak istiyor

Apple İcra Kurulu Başkanı Tim Cook ile görüşmek istediğini belirten Trump, ABD'de Apple'a büyük bir tesis kurmak istediğini bildirdi.

Trump, 20 Ocak'ta başkanlık görevine başladıktan sonra değil, 8 Kasım'da başkan seçildiği günden itibaren icraatlarının eleştirilmesi gerektiğini savundu. Son bir ayda ABD Borsasındaki güçlü yükselişe işaret eden Trump, ABD'nin iş ve ekonomi alanlarında birçok zafer elde edeceğine inandığını kaydetti.

ABD'de ilaç fiyatlarını pahalı bulduğunu bildiren Trump, fiyatları düşürmeyi planladığını ifade etti.

AA