Advertisement

Ekonomi ve siyaset gündemi - 21 Aralık 2016

1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı ve Malta Cumhuriyeti Temsilciler Meclisi Başkanı Anglu Farrugia'yı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ayrı ayrı kabul edecek.

- Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bujar Nishani'yi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne gelişinde resmi törenle karşılayacak Erdoğan, Nishani ile baş başa görüşmesinin ardından heyetler arası görüşmeye katılacak.

- Erdoğan, bazı anlaşmaların imza törenine ve ortak basın toplantısına iştirak edecek, Nishani onuruna resmi akşam yemeği verecek.

(Ankara/13.30/14.30/16.30/16.45/17.30/18.30/19.30)

2- TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bujar Nishani ve Malta Cumhuriyeti Temsilciler Meclisi Başkanı Anglu Farrugia ile ayrı ayrı görüşecek.

- Resmi temaslarda bulunmak üzere Azerbaycan'a gidecek Kahraman, Kazakistan Meclis Başkanı Nurlan Nigmautlin ve Kırgızistan Meclis Başkanı Çınıbay Tursunbekov ile bir araya gelecek.

(TBMM/10.00/11.30/Bakü)

3- AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bujar Nishani onuruna öğle yemeği verecek.

- Yıldırım, partisinin genel merkezinde Malta Cumhuriyeti Temsilciler Meclisi Başkanı Anglu Farrugia ile bir araya gelecek, partisinin Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısına katılacak.

(Ankara/13.00/15.15/16.00)

4- CHP MYK, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanacak.

(Ankara/12.00)

YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Suudi Arabistan'da 11. İslam Konferansı Enformasyon Bakanları Toplantısı'na katılacak.

(Cidde)

2- Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu İstişare Toplantısı'na iştirak edecek.

(Ankara/14.00)

3- Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Sudan Cumhuriyeti Su ve Enerji Bakanı Mutaz Salim'le makamında bir araya gelecek, ardından iki bakan "İyi Niyet Beyanı İmza Merasimi"ne katılacak.

(Ankara/14.00/14.30)

4- TBMM'den.

- Genel Kurulda Sınai Mülkiyet Kanunu Tasarısı üzerinde görüşmelere devam edilecek.

- Plan ve Bütçe Komisyonunda, Emekli Sandığı Kanunu ile bazı kanun ve KHK'larda değişiklik öngören tasarının görüşmeleri sürdürülecek.

(TBMM/14.00/14.30)

EKONOMİ

1- Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Azerbaycan'da Şehitlik ve Devlet Mezarlığı'nı ziyaret edecek ve "Türk Konseyi Ekonomi Bakanları 6. Toplantısı"na katılacak.

(Bakü)

2- Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Dünya Kooperatifçilik Günü programına iştirak edecek ve Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran ve heyetini kabul edecek.

(Ankara/14.00/17.00)

3- TÜİK, aralık ayı Tüketici Güven Endeksini açıklayacak.

(Ankara/10.00)

DÜNYA-DİPLOMASİ

1- KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'yi kabul edecek.

(Lefkoşa)

2- Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Suudi Arabistan'a resmi ziyaret gerçekleştirecek.

(Riyad)

3- İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Ermenistan'da resmi temaslarda bulunacak, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ve Başbakan Karen Karapetyan'la görüşecek.

(Erivan)

4- Beşşar Esed rejimi ordusu ve rejim yanlısı terör gruplarının kuşatmasındaki doğu Halep'te sivillerin ve muhaliflerin tahliye süreci ile iç savaştaki gelişmeler izleniyor.

(Halep-İdlib-Şam-Hama-Humus-Lazkiye)

5- Terör örgütü DEAŞ'ın elinde tuttuğu Musul'u kurtarma operasyonuna ilişkin gelişmeler takip ediliyor.

(Bağdat)

6- Yemen'deki iç savaşla ilgili gelişmeler takip ediliyor.

(Sana/Riyad)

GÜNCEL

1- Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2017'de geçerli olacak asgari ücreti belirleme görüşmeleri kapsamında üçüncü toplantısını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu ev sahipliğinde yapacak.

(Ankara/13.30)

AA