Advertisement

Neredeyse herkes Rusya varlıklarını beğeniyor ve öte yandan Türkiye'den olabildiğince uzakta kalmak istiyor. Bu durum Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'daki gelişen piyasalara ilişkin yatırımcı algısını aşağı yukarı özetliyor.

Para yöneticileri gelecek yıl için siyasi iklimin iyileştiği ve varlıklarının Fed faiz artırımı süreci ve Donald Trump kaynaklı dış şoklara karşı daha az savunmasız olduğu piyasaları işaret ediyor.

Yatırımcılar, siyasi olarak istikrar sahibi piyasalarda ucuz değerlemelere ve emtia fiyatlarında yükseliş ihtimaline bakıyorlar.

UBS Group AG, EMEA (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) bölgesinde gelecek 12 ay içerisinde carry trade fırsatları için en iyi para biriminin Rus Rublesi olacağı görüşünde. UBS'e göre ruble, carry trade ile yüzde 26 getiri potansiyeline sahip. Zürih merkezli yatırım bankası, görece yüksek faizlerin ve toparlanan petrol fiyatlarının rubledeki yükselişi hızlandıracağı düşünüyor.

Birçok kişi ise Türk Lirası'na ilişkin uyarıda bulundu. Morgan Stanley stratejisti James Lord, ucuz görünmesine karşın, liradaki aşağı yönlü beklentisini koruyor. Lord'a göre üretkenlik artışına odaklanılmaması yönündeki eksiklik, ücretlerin artmasıyla birlikte, para biriminin rekabet gücünü olumsuz etkilemeye devam edecek.

NN Investment Partners'a göre Rusya hisse senedi piyasası “net bir aday”. Nathan Griffiths, yüksek petrol fiyatları, güçlü ruble ve azalan enflasyonun, merkez bankasını para politikasını genişletme yönünde cesaretlendirmesi gerektiğini belirtti.

Capital Economics Ltd., Merkez ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bankalarının finansal rasyolarının gelişme gösterdiğini, buna karşın Rusya ve Türkiye'de hala bir gelişme olmadığını söyledi.

Deutsche Bank AG iç siyasette giderek artan istikrarın Rusy ve Güney Afrika tahvillerine fayda sağlamasını bekliyor. Deutsche Bank'a göre Rusya ABD ile gelişen ilişkilerinden olumlu etkilenirken, Güney Afrika büyük bir ihtimalle kredi notu indirimini atlatacak.

Neuberger Berman Europe Ltd., yerel risklerin tamamen fiyatlanmış olmasıyla birlikte, Türkiye'deki yabancı para cinsinden tahvillerin ucuz kaldığını belirtti.

Bloomberg News