Advertisement

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, yemek çeklerinde iskonto uygulamasının kaldırılmasının yararlı olacağını belirterek, iskontonun kalkması halinde restoran ve yemek kartı firmaları arasında tartışmaya neden olan komisyonların yüzde 3-4 seviyesine çekilebileceğine inandıklarını bildirdi.

İTOdan yapılan yazılı açıklamada, yemek çeki sorununun çözümü için çek sağlayan firmalar ve lokantacılarla bir araya gelen İbrahim Çağların, taraflara yeni bir öneri sunduğu, bu konudan şikayet eden lokanta sahiplerini "ombudsman" rolüyle dinlediği, komisyonları makul seviyelere çekecek önerisini açıkladığı belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Çağlar, çalışanına yemek çeki veren işletmelerin, bu ödeme kartlarını temin ettiği firmalardan yüzde 7yi bulan iskonto talep ettiğini, bu indirimin yemek fiyatlarına, dolayısıyla da çalışanların cebine yansıdığını kaydetti.

Yemek çeklerinde iskonto uygulamasının kaldırılmasının yararlı olacağını kaydeden Çağlar, şu ifadeleri kullandı:

"Yemek çeklerini iskontoyla alan işletmeler, bir anlamda çalışanlarının yemek hakları üzerinden para kazanmaya yöneliyor. Bu çok yanlış. Çalışanın hakkı neyse, o rakam üzerinde ödeme yapılması gerek. Yemek kartı tedarik eden firmalar, lokantalar, Tüm Restoranlar Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği (TÜRES) Başkanı Ramazan Bingöl ile ayrı ayrı ve birlikte görüşmeler yaptık. Sonucunda gördük ki iskonto uygulamasının kaldırılması yararlı olacak. Ama elbette bir yasal düzenleme gerekli. Gümrük ve Ticaret Bakanlığımız nezdinde gerekli girişimlerde bulunacağız."

İskonto uygulamasının kalkması halinde lokantaların yemek çeki firmalarına ödedikleri komisyonların makul oranlara inebileceğini belirten Çağlar, "Bir firma personeline vermek üzere yemek çeki firmasından diyelim 100 liralık kart alacak. Yemek çeki firmaları, kart sattıkları işletmelere iskonto uyguluyor. Örneğin, 100 liralık çek için 95 lira istiyor. Bu 5 liralık iskontodan kaynaklanan maliyet ise restoran ve lokantalara komisyon olarak yansıyor." ifadelerini kullandı.

Çağlar, iskontonun kalkması halinde restoran ve yemek kartı firmaları arasında tartışmaya neden olan komisyonların yüzde 3-4 seviyesine çekilebileceğine inandıklarını bildirdi.

AA