Advertisement

ABD, Abu Dhabi'den gelen uçaklarda kabinde dizüstü bilgisayar yasağını, Birleşik Arap Emirlikleri'nin Etihad Havayolları uçuşlarında daha sıkı güvenlik önlemleri benimsediği gerekçesiyle kaldırdığını açıkladı.

Kararı memnunlukla karşılayan Etihad, ABD'ye giden yolcuların giriş işlemlerinin uçakları ABD'ye inmeden önce yapılmasını sağlayan ve ABD kurallarını tatmin eden "üstün güvenlik kolaylıkları" benimsediklerini söyledi.

Amerikan iç güvenlik bakanlığının açıklamasında, Ulaşım Güvenlik Dairesi uzmanlarının, önlemlerin gereği gibi uygulandıklarını bizzat gözlemledikleri belirtildi.

Etihad, Abu Dhabi'den ABD'ye doğrudan uçan tek havayolu şirketi.

ABD Mart ayında aldığı bir kararla Mısır, Fas, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar ve Türkiye'de 10 havalimanından ABD'ye yapılan uçuşlarda kabine dizüstü bilgisayar sokulmasını yasakladı.

Cihazlara bomba saklanmış olabileceği gerekçesiyle alındığı açıklanan karar, kısa süre sonra İngiltere tarafından da benimsendi.

İç güvenlik bakanlığı sözcüsü David Lapan Reuters'e yaptığı yazılı açıklamada, Etihad'ın yeni güvenlik önlemleri için gösterdiği çabaların, hem Amerikan hem de yabancı uçak şirketleri için örnek nitelikte olduğunu söyledi.

Lahan, Emirates Airlines ve Qatar Airlines gibi diğer bölge şirketleri ve havalimanları üzerindeki yasakların devam ettiğini belirtti. Lapan, "Bu çok önemli önlemlerin bir an önce uygulanabilmesi için diğer havayolu şirketleriyle de işbirliği yapmak istiyoruz" dedi.

Etihad, Abu Dhabi ile ABD arasında haftada 45 sefer yapıyor.

Etihad'ın bölgesel rakibi olan Dubai merkezli Emirates havayolları, ABD Başkanı Donald Trump'ın getirdiği yasağın başlamasından sonra düşen talep üzerine beş güzergah üzerinden yapılan ABD uçuşlarını iptal etmişti.

Haberturk.com