Advertisement

Bakan Zeybekci, Atina'da Yunanistan Ekonomi ve Kalkınma Bakanı Dimitris Papadimitriou ve Dışişleri Bakan Vekili Yorgos Katrougalos ile bir araya geldi.

Görüşmelerinin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Zeybekci, Türk sanayicisini uluslararası rekabete uygun ham madde imkanlarına kavuşturmak istediklerini belirterek, "Demir çelikle ilgili uygulamamız da bununla alakalı. Diğer hassasiyetimiz de bu sektörleri korumak. Demir çelikte dünyada sayılı ülkelerden biriyiz." dedi.

Demir çelik üreticisinin son dönemde ihracata yöneldiğini ve inşaat sektöründe demir fiyatlarıyla ilgili sıkıntılar yaşandığını anlatan Zeybekci, şöyle devam etti:

"Türkiye'de piyasa olarak bizim de mala ihtiyacımız var. Fiyatlar yukarı yönlü hareket gösterdi. Bu konuda sözlü uyarılarımızı yaptık. Sözlü uyarılarımızın biraz etkisi oldu ancak bu bizim için yeterli olmadı. Hem sektörü koruyoruz hem de piyasada fiyatların bizim istediğimiz noktada, rekabet edebilir seviyede oluşmasını sağlıyoruz. İstediğimiz bu."

Zeybekci, inşaat çeliği ithalatında gümrük vergisi oranlarının düşürülmesinin maliyetleri azaltacağına işaret ederek, "İnşaat sektörüne faydası olacak, maliyetlerin düşmesi anlamında birçok alanda etkilerini göreceğiz." dedi.

Bakan Zeybekci, iç lastik ithalatında da gümrük vergisi düzenlemesine gittiklerini belirterek, "Yurt dışından gelen ürünlerde bazı ülkelerin bilinçli olarak, aşırı derecede kontrolsüz, haksız rekabete yol açacak şekilde teşvik ve destek verdiklerini gördük, tespit ettik. Bu tespitlerimize yetecek şekilde bir ilave gümrük vergisi koyduk." diye konuştu.

Zeybekci, bu düzenlemenin, Türkiye ile aralarında serbest ticaret anlaşması bulunan ülkelerle bulunmayan ülkeler açısından yaşanan dengesizliği gidereceğini söyledi.

2 iş forumu düzenlenecek

Bakan Zeybekci, Papadimitriou ve Katrougalos ile yaptığı görüşmelere ilişkin bilgi verirken de ikili ticari ilişkilerin yanı sıra AB ve Gümrük Birliği Anlaşması'nın yenilenmesine ilişkin konuları ele aldıklarını söyledi.

Daha önce Atina ve İzmir'de iki ülke iş adamlarına yönelik iş forumları düzenlediklerini anımsatan Zeybekci, görüşmelerde bu sürecin yeniden canlandırılması için mutabakata vardıklarını bildirdi. Zeybekci, "Sonbaharda ve ilkbaharda olmak üzere 2 iş forumu yaparak bunu sağlayacağız." ifadesini kullandı.

Zeybekci, Türkiye ile Yunanistan arasında 2013-2014 döneminde 5,5 milyar avro seviyesinde bulunan ticaret hacminin 2,6 milyar avroya gerilediğine işaret ederek, bu rakamı yeniden artırmak istediklerini belirtti.

AA