Advertisement

ABD'li teknoloji devi Apple, yeni akıllı telefon modelleri iPhone X, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus'ı, yeni akıllı saati Apple Watch 3'ü ve 4K özelliğine sahip yeni Apple TV'yi tanıttı.

Kaliforniya eyaletinin Cupertino bölgesinde 5 milyar dolara inşa edilen yeni idari merkezi Apple Park'ta düzenlenen sunumda Apple, yeni akıllı telefonları hakkında bilgi verdi.

Haziran 2007'de piyasaya sunulan ilk iPhone modelinin üzerinden 10 yıl geçmesinin ardından, Apple, iPhone X'i iPhone 10 olarak adlandırdı.

Sunumda, 2014'ten beri ilk defa telefon modellerinde yeni bir dizayn tercih eden Apple, 5,8 inch (14,7 cm) ekrana sahip olan iPhone X'in ön yüzeyinin neredeyse tamamının "kenardan kenara" (edge-to-edge) ekrana sahip olduğunu duyurdu.

Ön ekrandaki fiziksel ana menü tuşunun kaldırıldığı iPhone X'de, uygulamalar ve ana menüler arasında tek bir dokunuşla geçiş yapılabileceğinin belirtildiği sunumda, 5,8 inch ekranının "super retina display" ve OLED teknolojisine sahip olduğu ifade edildi.

Sunumda, Face ID özelliğine sahip iPhone X'in, bu güvenlik teknolojisi sayesinde kullanıcıların yüzünü tarama, öğrenme, adapte olma ve karanlıkta da çalışma kapasitesine sahip olduğu dile getirildi.

Face ID'nin önceki iPhone modellerindeki Touch ID'ye göre 20 kat daha güvenli olduğunun altı çizilirken, Apple Pay ve üçüncü parti uygulamalarla da uyumlu çalıştığı kaydedildi.

Ayrıca, iPhone 7'ye kıyasla 2 saat daha uzun pil ömrüne sahip olan iPhone X'in kablosuz da şarj edilebileceği ve 12 megapiksel dual arka kameraya sahip olduğu bilgisine yer verildi.

Arka yüzeyi uzay grisi veya açık gri renklere sahip olan iPhone X'in, ABD'de 3 Kasım'da 999 dolardan (3,430 TL) satışa sunulacağı bildirildi.

- iPhone 8 ve iPhone 8 Plus

Apple, ayrıca iPhone 8 ve iPhone 8 Plus modellerini tanıttı.

Sunumda, iPhone 8'in 4,7 inch (11,9 cm), iPhone 8 Plus'ın ise 5,5 inch (14 cm) ekran büyüklüğüne sahip olduğu belirtilirken, her iki cihazın kablosuz şarj edilebileceği belirtildi.

12 megapiksel arka kameraya sahip olan her iki telefon modelinin "Artırılmış Gerçeklik" özelliğini de taşıyacağı bildirildi.

Sunumda, iPhone 8'in 699 dolardan (2,400 TL) ve iPhone 8 Plus'ın 799 dolardan (2,740 TL) ABD'de 22 Eylül'de satışa sunulacağı ifade edilirken, kullanıcıların altın, açık gri veya uzay grisi renklerinden birini tercih edebilecekleri aktarıldı.

Ayrıca, Apple'ın yeni geliştirdiği AirPower kablosuz şarj ünitesi sayesinde, iPhone X, iPhone 8, iPhone 8 Plus, Apple Watch 3 ve Earbuds kulaklıkların kullanıcılar tarafından aynı anda şarj edilebileceği vurgulandı.

Piper Jaffray analisti Piper Jaffray, yatırımcılar için hazırladığı notta, "Beklentiler firmanın yükseltilmiş özelliklere sahip göreceli olarak daha sağlam bir cihaz tanıtacağı yönündeydi." dedi ve "Apple genel anlamda bu yüksek beklentileri karşıladı" şeklinde görüş bildirdi.

- Apple Watch 3 ve Apple TV 4K

Apple, akıllı saati Apple Watch 3'ün ise artık iPhone'a bağlanmadan kullanılabileceğine dikkati çekti.

Sunumda, iPhone'dan bağımsız çalışabilecek Apple Watch 3'te kullanıcıların, telefonla görüşme, müzik dinleme, Siri'yi kullanma ve harita özelliklerinden faydalanabileceklerinin altı çizildi.

Apple Watch satışlarının geçen yıla göre yüzde 50 arttığı bilgisine yer verilen sunumda, ayrıca, Apple Watch'ın Rolex'i geçerek dünyada en çok kullanılan saat markası olduğuna da değinildi.

Sunumda, 22 Eylül'de satışa sunulacak Apple Watch 3'ün ABD'de 329 dolardan (1,130 TL) başlayacağı belirtildi.

Yeni Apple TV'nin 4K özelliğine de sahip olacağı aktarılırken, 32 GB'lık versiyonun 179 dolardan (615 TL), 64 GB'lık versiyonun da 199 dolardan (683 TL) ABD'de 22 Eylül'de satışa sunulacağı kaydedildi.

Forrester analisti Julie Ask, hücresel Watch'ın kendisini  iPhone X'ten daha fazla heyecanlandırdığını kaydederek, "Watch, bizi gittiğimiz her yerde cüzdan ve akıllı telefon taşımayacağımız bir gelecei gösteriyor" dedi

- Yüksek fiyatlar

Apple hisseleri, iPhone X'in ("10" olarak adlandırıldı) geçen yılki ender düşüşün ardından satış büyümesini tetikleyeceği beklentisi ile yaklaşık yüzde 40 değer kazandı. iPhone, toplam satışların üçte ikisini oluşturuyor ve Apple'ın diğer ürün ve hizmeetlerinin merkezini oluşturuyor.

Bernstein analisti Toni Sacconaghi'nin tahminlerine göre, 1,000 dolarlık iPhone Apple’ın 2018 hisse başına karına yüzde 6 kadar katkı sağlayabilir. Ancak bu durum, iPhone X'in tutulmasına bağlı ve öte yandan bu ürün, İPhone'un yeni ürününün yüksek fiyatından kaçabilecek müşterileri çekebilmek için yeni modellerinin tanıtımını Apple'ınkiyle yakın zamanda yapan Huawei Technologies Co. ve Xiaomi Corp. gibi Çinli firmaların düşük maliyetli ürünleri ile daha fazla rekabet etmek durumunda kalacak.

TECHnalysis Research başkanı Bob O’Donnell, yüksek fiyatların, ABD cep telefonı kullanıcılarının yaklaşık yüzde 80'ini oluşturan sadık Apple fanları ve aylık taksitlerleödeme yapacak yüksek gelirli müşteriler için uygun olabileceğini belirtti.

- Hisseler düştü

Watch ürünününün özellikleri Apple hisselerinin gün içinde yüzde 1'den daha fazla yükselmesine neden oldu, ancak iPhone X'in daha önce bilinmeyen dikakt çekici çok az özelliğinin olması ile birlikte, Apple bu kazançlarını geri verdi ve günü yüzde 0.4 düşüşle 160.86 dolardan kapadı.