Advertisement

BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 524,96 puan artarken, toplam işlem hacmi 6,4 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 0,16 yükselirken, holding endeksi yüzde 0,08 değer kaybetti. Sektör endeksleri arasında en fazla yükselen yüzde 3,08 ile kimya, petrol, plastik, en çok gerileyen ise yüzde 1,27 ile madencilik oldu.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) dün akşam açıklanan toplantı tutanaklarının, şahin olarak değerlendirilmesinin ardından dünya Borsalarındaki negatif seyre paralel olarak güne düşüşle başlayan BIST 100 endeksi, gün içinde Dolar/TL 'deki gerileme ve New York borsasındaki yükselişin pozitif etkisiyle 117.000 puanı test etti.

Analistler, yarın Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Standard&Poor's'un (S&P) Türkiye değerlendirmesinin yurt içi piyasaların odak noktasında olacağını belirterek, S&P'nin Türkiye değerlendirmesinde, "BB" olan kredi notu ve "negatif" olan not görünümünde değişikliğe gitmesinin beklenmediğini ifade etti.

Yurt dışında ise Almanya'da büyüme ve Avro Bölgesi enflasyon verilerinin takip edileceğini dile getiren analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 117.700 seviyesinin direnç, 115.000 puanın destek konumunda olduğunu söyledi.