Advertisement

Goldman Sachs'ın boğa/ayı endikatörü %70'in üzerinde. Goldman stratejistlerine göre bu seviye genelDe hisse senedi yatırımcıları için yüksek riskle özdeşleştiriliyor.

Goldman'dan Peter Oppenheimer, Sharon Bell, Lilia Peytavin ve Guillaume Jaisson yolladığı bir notta bu göstergenin %70'in üzerinde olmasının normal şartlarda yüksek risk sinyali olduğunu bildirdi. Ancak stratejistler endişe etmemek gerektiğini, endikatörün yüksek seviyesinin güçlü çekirdek enflasyon ve faiz artışlarına değil, büyük oranda düşük işsizlik oranı ve güçlü ekonomik büyüme ivmesine bağlı olduğunu belirtiyor. 

Söz konusu endikatör 5 faktörü ele alıyor: büyüme ivmesi (ABD ISM Endekslerinin ortalaması alınarak ölçülüyor), getiri eğrisi, çekirdek enflasyon, işsizlik ve hisse değerlemeleri.  

Stratejistler endikatörün büyük oranda güçlü ekonomik büyümeye bağlı olarak yükseldiğini belirtiyor ve şu açıklamayı yapıyor "düşük işsizik oranı ve güçlü büyüme normalde sıkı para politikası, yataylaşan getiri eğrisi ve artan çekirdek enflasyon gibi bir takım risklerle özdeşleşir. Ancak bunlar baskı altında ve bu riskler olmadan resesyon ve döngüsel ayı piyasası düşük ihtimal"

ABD'de işsizlik oranı %4.1 ile 2000'den beri en düşük seviyede ancak Fed'in de yakından izlediği çekirdek PCE hala bankanın %2'lik hedefinin altında seyrediyor.

Dow Jones Endeksi geçen hafta 52 haftanın zirvesinden %10'dan fazla düşerek düzeltme bölgesinde kapanış yapmış, S&P 500 ve Nasdaq Endeksleri de geçen ay düzeltme bölgesine girmişti.

Ayı piyasası endeks veya hissenin zirve seviyesinden en az %20 düşmesi anlamına geliyor.

CNBC