Advertisement

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, NTV’de soruları yanıtladı.

ABD ile yaptırım krizi hakkındaki soruyu yanıtlayan Albayrak şunları söyledi:

"Rasyonel bir akılla süreci yönetmek lazım. İki ülke ilişkileri tarihi geçmişi olan ilişkiler.  Yapıcı, olumlu bir süreç var. ABD ile ilişkiler hiçbir zaman kopmaz..

Güçlü tarihi ilişkileri bu çerçevede değerlendirip yönetmek lazım. Son dönemki gelişmelerin bu hassas teraziyle yürütülmesi lazım. Devlet ağırlığını elden bırakmamak lazım. Sabah gerçekleşen dışişleri bakanları arasındaki görüşme iradenin masada olduğunu görüyoruz. ABD ile ilişkilerde bugünden yarına bakmamak lazım. Sabah Dışişleri Bakanımızla da görüştüm. İki ülke arasında güçlü bir iradenin masada olduğu ortaya koyulmuş. İki ülkenin Dışişleri Bakanı da çözüm yönünde irade ortaya koymaya yönelik netice alınmış."

- EKONOMİ

Albayrak Eylül'de bugüne kadar görülmemiş bir OVP programı açıklanacağını söyledi.


Albayrak ekonomiye dair "Güncel dalgalanmalarla değil, yapısal olarak güçlü dönüşüm sürecinin altyapısını çalışıp süreci başlatıyoruz..Finansal istikrar ve makro ekonomik tedbirlerde boşluk bırakmayacağız, kararlı adımlar atacağız.

Türkiye ekonomi olarak güçlü bir ülke. İhracat rakamlarında da bunu görüyoruz. Türkiye'nin ihracat ve büyümeye dayalı büyümeyi ortaya koyması lazım.

Türkiye fiyat istikrarı ve büyümeden taviz vermeyecek. BDDK dün önemli bir adım attı, Merkez Bankası'nın adımları da öyle. Merkez Bankası'nın haklı çıktığı bir resim var. Merkez Bankası para politikası dışında mali politikaları görmemiz lazım diyor.

Ekonomi son 1.5 yıldır layık olmadığı muameleye maruz kaldı. Enflasyonda kararlı adımlarla önümüzdeki dönemde faizlerin aşağı indiğini tecrübe edeceğiz" şeklinde konuştu. Albayrak OVP programını Eylül'ün ilk yarısında anons edeceklerini söyledi.

Bakan "Eylül'de program açıklandığında çok daha sağlam, üretime dayalı, büyüme odaklı bir ekonomik dönüşüm süreci olduğu görülecek. Bu adımlarla güçlü bir binayı inşa edeceğiz." dedi.

Enflasyonda 2019'da tek haneyi göreceğiz, net söylüyorum. Hatta yıl sonu itibariyle düşüş trendi göreceğiz çünkü somut adımlar atmaya başladık.

Türkiye için fırsatlarla dolu bir dönem göreceğiz


Sürecek...