Advertisement

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), yurtdışı buğday fiyatlarındaki artış, döviz kurundaki yükseliş ve yurt içi kalite endişesi gibi sebeplerle hareketlenen buğday fiyatlarını dengelemek için adım attığını açıkladı.

TMO Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, Twitter'dan yaptığı açıklamada "Yarından itibaren limanlarda bulunan 100 bin ton ithal buğdayımız dahil 2 milyon tona yakın buğday stoğumuzu satışa açıyoruz" dedi.

TMO'nun resmi internet sitesinde ise "TMO buğday satışlarına başlıyor" başlığı ile kamuoyu açıklaması yayımlandı.

Açıklamadai "Ülkemiz buğday üretimi, 2018 yılında geçen yıla göre yüzde 2 azalışla 21 milyon ton civarında tahmin edilmektedir. Buğday tüketimimizin 19-20 milyon ton seviyelerinde olduğu dikkate alındığında üretimimizin yurt içi tüketimi karşılayacak düzeyde olduğu görülmektedir. Ancak hasat döneminde bazı bölgelerde alınan yağışların kalitede bir miktar kayba sebep olması, son dönemde yurt dışı piyasalarda ve Döviz kurunda yaşanan yükseliş nedeniyle yurt içi piyasalarda da fiyat artışı gözlenmektedir" denildi.

2018 hasat döneminde 2,3 milyon ton buğday alımı gerçekleştiren TMO'nun önceki yıldan devreden stoklarla birlikte toplam buğday stokunun 3,6 milyon tona ulaştığı kaydedilen açıklamada, "Gelinen noktada piyasalarda oluşabilecek spekülatif fiyat hareketlerinin önlenmesi ve sektörün ham madde tedarikinde sıkıntı yaşamaması amacıyla buğday stoklarımızın 09 Ağustos 2018 tarihinden itibaren Ekim ayı için ilan edilen fiyatlar üzerinden satışa sunulmasına karar verilmiştir. Bilindiği üzere, 2018/19 dönemi hububat müdahale alım fiyatlarıyla birlikte Ekim ve Kasım ayları buğday satış fiyatlarımız duyurulmuştur" ifadelerine yer verildi.

SATIŞ FİYATLARI AÇIKLANDI

TMO, bu kapsamda satış fiyatlarını makarnalık buğday No:2 için 1.160 TL/Ton, ekmeklik buğday No:2 için ise 1.100 TL/Ton olarak açıkladı. 

TMO'nun açıklamasında, "Kuruluşumuzca iç ve dış hububat piyasaları yakından takip edilmekte, mevcut stoklarımız uzun yıllar ortalamalarımızın üzerinde olup miktar yönünden endişeye mahal bulunmamaktadır. Gerektiğinde stoklarımız takviye edilerek iç satışlarımıza kesintisiz devam edilecektir" denildi.

İrfan Donat

Bloomberg HT Tarım Editörü

idonat@bloomberght.com