Advertisement

AK Parti ekonomi alanında yasal değişiklikler öngören 71 maddelik kanun teklifini TBMM'ye sundu. Konuyla ilgili basın toplantısı düzenleyen AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş,  71 maddeden oluşan kanun teklifinin çelişkili alanlarda ihtiyaçlar duyulan düzenlemeler içerdiğini bildirdi. 

Muş "Kanun teklifimizle alakalı bazı açıklamalarda bulunmak istiyorum; İl Bank Türkiye'nin en önemli kurumlarından biri, bu teklifle İl Bank'a yetki vermeyi düşünüyoruz. Kentsel dönüşüm çalışmalarına destek olması ve finansman sağlaması için İl Bank'a yetki verilmesi kanun teklifi içerisinde bulunmaktadır. "Pol-san biliyorsunuz emniyet memurlarının sandığı, yeni gelen memurların da buraya katılımını zorunlu hale getirilmesini teklif ediyoruz." dedi.

EMEKLİ AYLIĞINA BİN TL'LİK ALT SINIR


Muş'un verdiği bilgiye göre kanun teklifinde yer alan diğer değişiklikler ise şöyle:

İşsizlik ödeneğinden yararlanma koşullarında kolaylık sağlanarak devamsızlık hallerinden kaynaklı ödememe durumunun ortadan kaldırılması ve işsizlik maaşı alabilmek için son 120 gün prim ödeme şartı hizmet akdine tabi olma haline dönüşmesi, Yaşlılık/malullük/ölüm aylığı almakta olan emeklilere ve hak sahiplerine ödenen aylıklar için 1.000 TL'lik alt sınır belirlenmesi,
Bebek sütlerinde ve şalgamda ÖTV kaldırılması, Konut hesabına katılanlara devlet katkısı 20 bin liradan 25 bin liraya çıkarılması,
Türk Hava Kurumu ile sivil havacılıkta görevli pilotlar ve sertifikalandırılmış personele yapılan aylık ücret ödemelerinin gerçek safi değerinin %70'inin gelir vergisinden istisna edilmesi, Kira bedelinin belirlenmesinde tüketici fiyat endeksinin (TÜFE ) artış oranı olarak belirlenmesi öngörülüyor.

haberturk.com