Advertisement

AK Parti'nin İzmir ilçe adayları açıklandı

AK Parti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin İzmir'in 30 ilçesindeki belediye başkan adaylarını düzenlenen tanıtım toplantısında açıkladı. AK Parti, daha önce İzmir Büyükşehir Belediyesi için Nihat Zeybekci'nin aday olduğunu açıklamıştı

05 Ocak 2019 Cumartesi, 15:17 Güncelleme: 05 Ocak 2019 Cumartesi, 16:13

Daha önce İzmir Büyükşehir Belediyesi için Nihat Zeybekci'nin ismini açıklayan AK Parti, ilçe adayları için ise İstanbul ve Ankara'da olduğu gibi bir tanıtım toplantısı düzenliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir'in 30 ilçesinde AK Parti'nin gösterdiği belediye başkan adaylarını açıklayacak.

İstanbul ve Ankara'da bazı ilçelerde MHP'ye destek veren AK Parti'nin İzmir'de de benzer şekilde bazı ilçelerde MHP'ye destek vermesi bekleniyor.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Konuşmama başlarken kahraman şehit polisimiz Fethi Sekin'i rahmetle anıyorum. Fethi Sekin kardeşimiz tüm dünyaya tarihi bir mesaj vermiştir.

Bugün buraya mahalli seçimlerdeki adaylarımızı İzmir'e ve Türkiye'ye tanıtmak için geldik. İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayımızla birlikte bugün adaylarımızı tanıtacağız. 31 Mart gecesine kadar devam edecek seçim çalışmalarında kendilerine başarılar diliyorum.

Biz İzmir'i tüm gönül coğrafyamızın kalbi olarak görüyoruz. İzmir'de yanan meşale tüm coğrafyayı aydınlatan meşaledir. Kardeşlerim, İzmir'in dağlarında çiçekler açar diyoruz ya, o çiçekler bizim istiklal aşkımızın çiçekleridir. Birliğimizin, dirliğimizin çiçekleridir. Bize göre İzmir'in sınırları Viyana'dan Adriyatik'ten Doğu Türkistan'dan Karadeniz'in kuzeyinden başlar. Çaka Bey'den bu yana 9 asırdır Türk şehri olan İzmir'in sevinci hepimizin sevinci olduğu gibi acısı da hepimizin ortak acısıdır.

Gazi Paşa'nın muhterem valideleri de burada yatıyor. İzmir, Gazi Paşa'dan Çaka Bey'e kadar bu toprakları vatan yapma sevdamızın sembolü olmaya devam ediyor. İzmir sadece İzmirlilerin değil, 81 milyonun şehridir. Bu salonda Çaka Beylerin kahramanlığı, mangal yürekli efelerin istiklal azmi var. Bu salonda İzmir'i gavura yar etmeyiz diyerek silaha davranan fedailerin memleket sevgisi var. Bu vesileyle bin yıldır vatanımızın istikbali ve istiklali için mücadele eden kahramanlarımızı rahmetle yad ediyorum.

Son 16 yıldır İzmir'e 67 katrilyon yatırım yaptık. İzmir'e yapılan yatırım bu. İzmir'i hiçbir zaman ihmal etmedik. Bu yatırımların yapılması gerekirdi, bu yatırımları yaptık. Eğitimde 9 bin adet yeni derslik yaptık. 3 yeni devlet üniversitesi kazandırdık. Önümzüdeki 3 yıl içerisinde 14 bin kapasiteli 6 yeni yurt daha İzmir'e kazandırıyoruz. Sporda, 15'er bin kapasiteli Göztepe ve Alsancak Stadyumlarının yapımı devam ediyor. İzmir'de 18 bin kapasiteli konut projesini hayata geçirdik. Laf yok icraat yok. İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi yapılıyor. 2060 yatak kapasiteli olan bir dev şehir hastanesine de İzmirimiz kavuşuyor. Yaparsa AK Parti yapar. Fakat iktidar, yerel yönetim iktidarıyla bütünleştiği zaman İzmir bir başka güzel olacak.

İzmir'in çöpleri modern depolamayla mı depolanıyor, vahşi depolamayla mı? İzmir bu asırda vahşi depolama yapıyor. İzmir'e bu yakışıyor mu? CHP demek çöp demektir, CHP demek hava kirliliği demektir, CHP demek yolsuzluk, rüşvet, yokluk demektir. İnşallah Nihat Zeybekci kardeşimin buraya belediye başkanı olmasıyla birlikte bu vahşi depolamalar yerini modern depolamaya terk edecektir. Bununla ne olacak? Enerji üretimi, kompost gübre olacak. Bu vahşi depolamanın olduğu yerler kalkacak, buralarda millet bahçeleri olacak. Çevreci biziz biz. Bunlar çevrecilikten anlamaz. Biz bunun icraatini yaptık.

İzmir'in bölünmüş yol uzunluğu 827 kilometreye biz çıkardık biz. AK Parti ve Binali Bey'in burada çok büyük emeği var. İstanbul-İzmir arasını 8 saatten 3.5 saate indirecek otoyolun tamamı bugün bitiyor. AK Parti yapıyor. Maliyeti ne biliyor musunuz? Maliyeti 2 katrilyon lira olan Menemen Aliağa Çandarlı otoryolunun yapımı devam ediyor. Onu inşallah bu yıl tamamlıyoruz. İzmir-Manisa yolu üzerindeki Sabuncubeli tüneli ne canlar aldı, ne sıkıntılar yaşattı. Şimdi o tüneli hallettik mi, hallettik. Nereden nereye? Bunların dışında şu an toplamda maliyeti 2 katrilyon 140 trilyon lira olan 21 yol projemiz bulunuyor. İzmir-Ankara arasını 3.5 saate düşürecek tren hattının inşası sürüyor.

Yaşam tarzı diyerek, irtica diyerek, laiklik diyerek İzmirlinin iradesine ipotek koydular. 31 Mart'ta inanıyorum ki, siz bu yanlışlığı tersine çevireceksiniz. Ortada AK Parti'nin 16 yıllık iktidar dönemi var. Nerede, kim, giyiminden, kuşamından, düşüncesinden dolayı böyle bir sıkıntı yaşadı.

Şu anda karşınızda Cumhur İttifakı'yla oluşan bir yapı var. AK Parti terör örgütlerine, terörist sevicilere karşı acımasızdır. AK Parti içeride de, dışarda da terörü kazımıştır.

AK PARTİ'NİN İZMİR'İN İLÇELERİNDE BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI

Balçova: Evrim Özen

Bayındır: Uğur Demirezen

Bayraklı: Ali Aslan

Bergama: Hakan Koştu

Beydağı: Ogün Asil Aydoğdu

Bornova: Reşat Gençtürk

Buca: Mustafa Arslan

Çiğli: Okan Korkmaz

Güzelbahçe: Burcu Dereci

Karabağlar: Bilal Doğan

Karaburun: Ferhan Eroğlu

Karşıyaka: Ayda Maç

Kemalpaşa: Arif Uğurlu

Kınık: Sadık Doğruer

Kiraz: Saliha Özçınar

Konak: Melek Eroğlu

 

Yıldırım'ın konuşmasından satır başları:

İstanbul ve Ankara'dan sonra İzmir'de coşkulu ve heyecanlı bir gün yaşıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından biraz sonra ilan edilecek adaylardan her biri, İzmir'in 30 ilçesinde seçimleri kazanacak çok değerli arkadaşlarımız. Belediyecilik konusunda İstanbul'da çığır açan, zat-ı alinizin vizyonu bizler için rehber olacaktır. Aday arkadaşlarımızın tamamı İzmirli hemşehrilerimizin hem gözüne hem de gönlüne girecekler ve inşallah başarılı olacaklardır. 80 gün sonra elde edeceğimiz başarılı sonucun müjdesini bu salondan alıyorum Sayın Cumhurbaşkanım. 31 Mart'ta zaferle ulaşacağınıza yürekten inanıyorum.

İzmir'e geçmişte hizmet eden milletvekillilerimize ve yol arkadaşlarımıza yürekten teşekkür ediyorum. Önce ülkem ve milletim diyen MHP'li kardeşlerimizle alacağımız neticenin İzmir'e hayırlı olmasını diliyorum. İzmir hizmetlerin en güzeline layıktır.


CHP'NİN KALESİ İZMİR

Mevcut Başkan Aziz Kocaoğlu, 2004 yerel seçimlerinde DSP'nin adayı olarak İzmir'i kazanan Ahmet Piriştina'nın vefatının ardından aynı yılın haziran ayında göreve geldi.

Kocaoğlu, 2009 ve 2014 yerel seçimlerini de kazandı. Koltuğunda 15 yılını doldurmak üzere olan Kocaoğlu, bu dönem aday olmayacağını açıklamıştı. CHP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı ise henüz belli olmadı.

30 İLÇENİN 6'SI AK PARTİ'DE

2014 yerel seçimlerinde İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni kazanan CHP, 30 ilçenin 22'sinde ipi göğüslemişti. AK Parti'nin kazandığı 6 ilçe Kemalpaşa, Kınık, Menderes, Ödemiş, Selçuk ve Torbalı olmuştu. MHP ise Aliağa ve Kiraz ilçelerini kazanmıştı.

HTÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 103.851 0,71
USD/TRY 5,7767 0,09
EUR/TRY 6,3639 -0,09
EUR/USD 1,1018 -0,14
FAİZ 12,03 -0,25
ALTIN/ONS 1.452,60 -0,22
BRENT 62,48 0,48
© haberturk.com
Yukarı