Advertisement

AÇIKLAMALARIN ARDINDAN KÜRESEL FİYATLAMALAR
 
Başkan Trichet, Temmuz ayında faiz artışı sinyali verirken bunun bir dogma olmadığını ve verilerin izleneceğini açıkladı. Gelecek yıla ilişkin büyüme tahminini aşağı çeken ancak şu anki TÜFE’nin 1 puan altında bulunan 2012 enflasyon beklentisini değiştirmeyen banka Euro’yu aşağı çekti. Faiz artışlarının beklendiği kadar kuvvetli olmayacağını düşünen piyasa oyuncuları Euro / Dolar paritesini 1.45’in altına çekti. Beklenenden düşük kalacağı düşünülen faiz ortamının hisse senetlerine katkı yapacağı beklentisi ile global hisse senetleri yükseldi.

Güne bu moralle başlayan ABD, diğer yandan kuvvetsiz Dolar sayesinde rekora ulaşan ihracat rakamlarının da katkısıyla beklenenden düşük gelen dış ticaret açığına şahit oldu. Tüketici Güveninin de artması hisse senetlerine olumlu etki yaparken S&P 500 Endeksi günü % 0.74 yükselişle 1.289’dan kapattı. ABD Doları 74’ün üstündeki seyrine devam ederken 10 yıllık ABD tahvilinin faizi ise % 2.98 seviyesinde. Tahvil ve bono tarafında asıl ilginç olan ise borçlu ülkelerdeki fiyatlamalar. Trichet’in elindeki Yunan bonolarını daha uzun vadelilerle değiştirmeyeceğini açıklamasının ardından Avrupalı liderler arasında hala bir birlik olmadığı ve Yunan bonolarının güvensiz olduğu için daha fazla risk primini hak ettiği spekülasyonu ile faizler yükseldi. 10 yıllık Yunan tahvili % 16.65 faize çıkarken, Portekiz ve İrlanda tahvillerinin faizlerinde de yükselişler yaşandı.
 
DEĞERLEMELER YATIRIMCILARI ÇEKİYOR
 
Son gelen satışlarla beraber S&P 500 Endeksi 6 gün üst üste düştükten sonra değerlemeler de düşük seviyeler indi. Yıl sonu beklenen 12 Fiyat / Kazanç ile Ağustos ayından bu yana en düşük seviyeye inen değerlemeler yatırımcıların ilgisini çekti. Mayıs başından bu yana hisse senetlerinden 2.5 trilyon Dolar silinmişti. MSCI Asya Pasifik Endeksi sabah saatlerinde % 0.1 yukarıda ve bu fiyatlamalarla Fiyat / Kazanç oranı 14.5 olmuş durumda. Lehman öncesinde 14.8 çarpanla işlem gören endeksin Mayıs ayından bu yana kaybı 407 milyar Dolar düzeyinde. Citigroup tarafından açıklanan verilere göre 8 Haziran’la biten haftada Gelişen Piyasa hisse senetlerinde net olarak 222 milyon Dolar çıkış yaşandı. Nette Asya Borsalarına para girerken Latin Amerika’dan 26 milyon Dolar’lık çıkış yaşandı. ABD istihdam verisi sonrasında yaşanan çıkışta birinciliğin Türkiye’nin de içinde bulunduğu bölge olduğu rapor ediliyor.
 
Sabah saatlerinde Güney Kore Merkez Bankası’nın faiz artışına odaklanan piyasaların diğer takip noktası ise Çin’in beklenenden düşük gelen ticaret fazlası oldu. Haberlerin ardından  iki ülke borsası da düşerken Nikkei ise yükseliyor. Dolar / Yen 80 seviyesinin üstünde kalmaya devam ediyor. Faiz artışı beklentileri ile kuvvetlenen Yeni Zelanda Doları ise Dolar’a karşı rekor seviyede.
 
SEÇİM ÖNCESİ SON FİYATLAMALAR

İMKB’de sınırlı realizasyon yaşanırken TL’deki değer kazancı not edildi. 8 Haziran günü 1.96 sınırına dayanan Sepet Kur dün itibariyle 1.9260’a kadar indi. Euro / TL 2.32’den 2.28’e gevşerken, Dolar / TL ise 1.5750 sınırında dalgalanıyor. Gösterge tahvildeki kapanış % 8.90 seviyesinde gerçekleşti ve İMKB günü 63.670 puandan tamamlamıştı. Endekste öne çıkan seviyeler aşağıda 63.500 ve 62.500 iken direnç bölgeleri ise 64.500 ve 65.700 olarak takip ediliyor.

Bugün takip edilecek veri akışı ise şu şekilde :
 
09.00 ALMANYA TÜFE ENDEKSİ
09.45 FRANSA SANAYİ ÜRETİMİ
10.00 TÜRKİYE TÜİK DIŞ TİCARET ENDEKSLERİ
11.30 İNGİLTERE SANAYİ ÜRETİMİ
14.00 KANADA İŞSİZLİK
 
Twitter.com/Gokhan_Sen
Gökhan Şen (gsen@bloomberght.com)
Bloomberg HT Araştırma Bölümü