Advertisement

ABD Merkez Bankası'nın agresif bir şekilde işsizliği azaltmak için harekete geçmesi gerektiğini savunan Chicago Fed Başkanı Charles Evans, bunun enflasyonu bir süreliğine sıçratma pahasına yapılması gerektiğini belirtti.

Londra'da konuşan Evans, Fed'in faizleri rekor düşük seviyede tutma kararının, işsizliği yüzde 7-7.5'e çekme şartına bağlı olması gerektiğini savunarak, enflasyonun yüzde 3'ün altında kaldığı sürece sorun olmayacağını söyledi.

"İstihdam konusunda ne kadar başarısız olduğumuz göz önünde bulundurulunca, Fed'in bunu düzeltmek için ciddi ölçüde politika hamlesi yapması gerekiyor" diyen Evans, bu adımların enflasyonu geçici süreliğine yüzde 2'nin üzerine çıkarabileceğini aktardı.

Chicago Fed'in başkanı Evans'ın açıklamaları, Fed'in az sayıda daha fazla teşviği savunan üyelerinin varlığını da ortaya koymuş oldu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
08 Eylül 2011 Perşembe, 19:57 Misafir abd de en başından beri paradan para kazananlar kurtarılmaya çalışıldı. sonuç ortada trilyonlarca dolar uçup gitti. bankalar paraları nereye kullandı belirsiz. hedge fonlar yasaklanmalı. açığa alış satış yasaklanmalı. hedge fonda 1000 usd yatırıyorsunuz 100 bin usd niz varmış gibi işlem yapıyorsunuz . buda olmyana bir parayla emtia alımı yapılıyor ortada ne mal var nede para. islamda malı görmeden alış veriş olmaz denir ne kadar doğru bir uygulama. faiz ,borsa,hedge,forex işlemleri bütün ülkeleri batışa sürüklüyor. tek çare üretim ve üretenin emtia piyasasında kesin kontrat yapması sağlanmalı