Advertisement

Çin imalat ve Alman perakende satış verilerinin ekonominin yavaşladığına dair endişeleri kuvvetlendirmesi ile Avrupa hisse senetleri haftanın son iş gününde değer kaybetti, Stoxx Avrupa 600 Endeksi 2008'den beri en büyük çeyrek kaybını genişletti.

Handelsblatt'ın Almanya'nın en büyük bankası olan Deutsche Bank AG'nin kar hedefinin düşürdüğünü açıklamasının ardından bankanın hisseleri yüzde 7.1 düştü. Metro AG hisseleri  ise yüzde 4.8 geriledi. Royal Philips Electronics NV hisseleri ise HSBC Holdings Plc'nin elektronik şirketinin kazanç tahminini düşürmesi ile şirketin hisseleri yüzde 4.7 değer kaybetti.

Stoxx Avrupa 600 Endeksi yüzde 1.2 düşüşle Londra'da TSİ 18.34'te 226.16 seviyesine geriledi. Endeks, politikacıların bölgenin borç krizini çözeceklerine dair bekleyiş ve ABD'den gelen olumlu ekonomik verilerle bu hafta yüzde 4.6 yükseliş kaydetti. Buna rağmen endeks yine de 2008'den beri en büyük çeyrek kaybını genişletiyor. Eylül ayında yüzde 4.7 düşen endeks, üst üste beş aylık kayıpla seyrediyor.

Batı Avrupa'nın 18 ulusal endeksinin tamamı, İzlanda hariç, günü ekside kapattı. Almanya'nın DAX Endeksi yüzde 3 düşüş gösterirken İngiltere'nin FTSE 100 Endeksi ve Fransa'nın CAC 40 Endeksi yüzde 2 değer kaybetti.