Advertisement

Garanti Yatırım İcra Kurulu Başkanı Metin Ar, Bloomberg HT Akıllı Para programında Araştırma Müdürü Cüneyt Başaran'ın sorularını yanıtladı.

İspanya'nın en büyük ikinci bankası BBVA'nın Garanti Yatırım ile ortak olmasını değerlendiren Ar, "Gördük ki İspanya, Portekiz, Güney Amerika ve Meksika'da yatırım bankacılığı işlemlerinde bir numaralar. Şu anda onların bize getiriği fikirler üzerinde çalışıyoruz. İspanya firmalarının Türkiye'de firma alımına yönelik ve Kuzey Afrika'da bir firmanın Türk firmasına satışına yönelik işlemler yürüyor. BBVA'nın bu bahsettiğimiz ülkelerdeki gücü çok yüksek" dedi.

Türkiye için faiz ve kur tarafında alınan önlemler ve piyasalardaki duruma ilişkin olarak ise Ar, "Türkiye'nin makro ekonomik özellikleri doğru ve yerinde. Bunlardan taviz vermediğimiz sürece bu tip dalgalanmalar olacaktır. İçimiz rahat olsun, Türkiye'nin aşısı sağlam" açıklamasını yaptı.

Şirket birleşmelerinde sektör ayrımı olduğunu belirten İcra Kurulu Başkanı, son dönemde enerji sektöründe özelleştirmenin hızla devam etmesi ve serbest fiyatlamanın başlamasıyla bu sektöre olan talebin arttığını dile getirdi.