Advertisement

Asya hisse senetleri Çin hisselerinin iyi performans göstergesi ve Hong Kong'da Hang Seng Endeksi'nin Mayıs 2019'dan beri ilk kez 30 bin puanı görmesiyle kazançlarını üçüncü güne taşıdı.

ABD vadelileri, S&P 500 Endeksi'nin başkanlık devrinin ardından 1937'den bu yana kaydettiği en iyi ilk gün tepkisi sonrasında yükseldi. Teknoloji ağırlıklı Nasdaq 100 Endeksi yüzde 2'den fazla yükseldi. Netflix Inc. ve ASLM Holding NV güçlü bilançoların ardından yükselen şirketler arasında yer aldı. ABD Hazine tahvilleri fazla değişmedi.

Çin'in üç büyük telekomünikasyon şirketi New York Borsasının hisselerini listeden çıkarma kararını kararını yeniden değerlendirmesi talebinde bulundu. Ayrıca, Twitter Inc. Çin'in ABD büyükelçiliğinin resmi hesabını kilitledi.

Petrol fiyatları pandemi kaynaklı düşük tüketim endişeleriyle düştü. Yen, Japonya Merkez Bankası'nın (BoJ) ana politika ayarlamasını değiştirmemesi sonrasında yatay bir seyir izledi. Avustralya Doları işsizlik oranının düşmesiyle yükseldi.

Yatırımcılar aşıların dağıtımına ilişkin engelleri ve artışa geçen enfeksiyon oranlarını dikkate almayarak ekonomik destek taahhüdünü ve yeni Başkan Joe Biden yönetiminde ABD'lileri aşılamak için artan federal çabalara odaklanmayı tercih ediyor. Avrupa'daki teşvik planları, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) Perşembe günkü politika kararının ardından daha dikkatli bir şekilde incelenecek.

Hisse senetleri

S&P 500 Endeks vadelileri Tokyo saatiyle 13.25'te yüzde 0.4 yükseldi. Dayanak endeks dün yüzde 1.4 tırmandı.
Japonya'da Topix Endeksi yüzde 0.7 yükseldi.
Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 0.6 arttı.
Hang Seng Endeksi yüzde 0.2 yükseldi.
Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1.3 yükseldi.
Euro Stoxx 50 vadelileri yüzde 0.4 arttı.

Döviz

Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.2 düştü.
Yen dolar karşısında 103.49 seviyesinden işlem gördü.
Offshore yuan 6.4610'dan alıcı buldu.
Euro/Dolar paritesi yüzde 0.2 yükselişle 1.2130'dan işlem gördü.

Tahviller

ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi yüzde 1.08'de tutundu.

Emtia

WTI petrolün varili yüzde 0.4 düşüşle 53.12 dolar oldu.
Altın yüzde 0.1 düşüşle 1,871.06 dolara geriledi.