Advertisement

Hong Kong’daki uzmanlar 6 aydan uzun süredir devam eden protestolarda daha önce görülmemiş bir problem ile karşı karşıyalar: HSBC Holding Plc’nin ana ofisinde çift olarak uzun yıllardır duran ve şehrin sömürge dönemini simgeleyen  ikonik bronz aslan heykellerinin  nasıl temizlenecek?

Göstericiler Çarşamba günkü büyük yürüyüşte, Pekin yönetimine yeni yılda da mücadeleye devam edeceklerini göstermek için isimleri  “Stephen” ve “Stitt” olan aslanları tahrif etti.

Heykelleri kan ağlar bir şekilde tasvir ederek kırmızı ve siyaha boyayan göstericiler, aynı zamanda Çince “HSBC Çin’in kırmızısına boyandı” yazarak bir heykeli de ateşe verdiler. İşçiler ise Perşembe sabahı heykelleri temizlemek için çabaladı.

Aslan tasvirleri hala HSBC tarafından çıkarılan yerel banknotları süslerken, Hong Kong’da ise sömürge döneminin ve kültürel mirasının bir sembolü olarak görülmeye devam ediyor. Yoldan geçen bir kadınsa “Bu korkunç! İşgal edilmekten bile daha beter” dedi.

HSBC’nin sözcüsüyse verdiği demeçte, bankanın aslanlara yönelik saldırıdan dolayı üzüntü duyduğunu belirtirken, “Koruma ve yenileme uzmanları ile gerekli olan  profesyonel restorasyon çalışmaları konusunda bize yol göstermeleri için temas halindeyiz, restorasyon süreci biraz zaman alabilir. Bankanın ve Hong Kong’un tarihinin bir bölümünü oluşturan bronz aslanların muhafazası ve restorasyonu için elimizden gelen herşeyi yapmaya hazırız” dedi.

-Stephen and Stitt isimli aslanlar 

Çinliler tarafından korudukları insanlara iyi talih ve refah getirdiğine inanılan aslanlar, ilk olarak 1923’te HSBC’nin Şanghay’daki ofisinin korunması için getirildi. Sonrasında 1935’te replikaları yapılan aslanlar 1935’te Hong Kong’a gönderildi. Burada aslanlardan birine 1920-1924 arasında bankanın yönetici amiri olarak çalışan ve heykellerin alınmasını sağlayan A.G Stephen’a ithafen “ Stephen” ismi verilirken, diğerine ise Şanghay’da yönetici olarak çalışan G.H Stitt’e ithafen “ Stitt” ismi verildi.

Fakat bu hürmet gören heykellerin yaşadığı ilk sıkıntı değil. Daha önce de Japonlar tarafından İkinci Dünya Savaşı sırasında el konulan heykeller eritilmek için Japonya’ya  gönderildi. 1945’te Osaka tersanesinden kurtarılan ve ertesi yıl eski yerlerine geri konan aslanlar, Stephen’ın üzerindeki birkaç şarapnel ve kurşun izi dışında başka bir hasar almadan kurtarılmıştı.