Advertisement

HSBC Holdings Plc, altın piyasasındaki bozulmalardan dolayı Mart ayında bir gün içerisinde 200 milyon dolar kaybetti. Bankanın açıklamasına göre kilit önemdeki alım satım merkezlerinde fiyatların sert bir şekilde ayrışması piyasanın bozulmasına neden oldu.

Bankanın bir günlük kaybı, HSBC ve JPMorgan & Co. gibi öncü bankaların tüm bir yılda 200 milyon dolar civarında para kazanmayı umduğu bir piyasa için sıra dışı ölçüde büyük. HSBC'nin riske maruz değer (VAR) modellerinin öngördüğüne kıyasla oldukça yüksek.

HSBC'nin kaybı, karantinalar nedeniyle rafinerilerin kapanması ve uçakların kaldırılmamasıyla fiziksel altının yer değiştirmesine imkan veren tedarik yollarının kapanması sonrasında Mart ayında altın piyasasında yaşanan bozulmanın ciddiyetini gösteriyor.

New York'ta işlem gören altın vadelilerinin fiyatı ve Londra'daki spot altın arasında ons başına genellikle birkaç dolarlık fark olurken, bu fark 70 dolarlara kadar yükselerek kırk yılın en yüksek seviyesini gördü. Bu ayrışma, traderların New York ile Londra piyasaları arasında pozisyon değiştirdiği Exchange for Physical (EFP) mekanizmasında işlem yapan bankaları olumsuz etkiledi.

Daha önceki bir açıklamada altın piyasasındaki bozulmadan olumsuz etkilendiğini belirten HSBC tarafından bu hafta yayınlanan, ilk çeyrekteki günlük işlem karlarını gösteren çizelge kaybın ölçeğini gözler önüne seriyor.

Banka, kaybı "esas itibariyle altın rafinerileri ve ulaştırma zorluklarıyla bağlantılı piyasaya uygun bir kayıp" olarak niteledi.