Advertisement

25 yıllık hemşire Safiye Hanım, köşeye 40 bin Lira atabilmiş. Sonra vergisi ödenmiş parayı toplu olarak Bireysel Emeklilik'e yatırmış. Aradan 6 ay geçince hastalanmış ve parasını geri isteyince 6 bin lira vergi kesip 34 bin lira ödemişler. Yasa böyle olduğu için kesilen tutar Maliye'ye gidiyor

Hemşire olarak (25 yıl) çalışırken, 40 bin TL biriktirdim bu birikimi yaparken ücretlerimden gelir vergisi de kesildi. Sonra parayı toplu olarak bireysel emeklilik planına yatırdım. Bir müddet sonra hastalandım ve tedavim için paraya ihtiyacım olunca geri çekmek istediğimde 6000 lirasını vergi diye kestiler. Zaten, biriktirirken yüksek oranlarla vergisini ödediğim paradan bir de hiç yararlanmadığım vergi avantajı diye ikinci kere vergilendirilmiş oldum.
Safiye Ayar

Safiye Hanım, gerçekten büyük haksızlık yaşamışsınız ama gerek Maliye'nin gerekse de bireysel emeklilik şirketinin yaptığı tamamen yasal. Yasalarımız maalesef böyle. Bunun çıkış yolu yok mu derseniz tabii ki var.

VERGİ DAİRESİNDEN PARANIZI İSTEYİN
Hemen şimdi gidip, şirketin bağlı olduğu vergi dairesine bir dilekçe verin ve sizin paranızdan kesilen 6 bin lirayı geri ödemelerini isteyin. İlgili vergi dairesi haksızlığa uğradığınızı düşünüp paranızı iade ederse ne ala. Yok ödemez ve size ret cevabı gönderirse (veya 60 gün içinde cevap vermezse ) takip eden 60 gün içinde Maliye Bakanlığı'na bu vergi dairesini şikayet edin. Maliye Bakanlığı da size 60 gün içinde cevap gönderir ve paranızı öderse işiniz tamam olur. 60 gün içinde ret cevabı verirse veya 60 gün içinde yanıt vermezse bu kere takip eden 30 gün içinde Vergi Mahkemesi'nde dava açmanız gerekiyor. DİKKAT SÜRELER ÇOK ÖNEMLİ.

DAVA İLE MALİYE'NİN ALDIĞI VERGİYİ GERİ ALABİLİRSİNİZ
Konu daha önce de Vergi Mahkemeleri ve Bölge İdare Mahkemelerinde dava edilmiş ve sizin gibiler ödedikleri vergileri geri almışlardı. Sonunda olayı Maliye konuyu temyiz etmiş Danıştay'ın Dördüncü Dairesi'nin önüne gelmişti. Danıştay 4'üncü Dairesi de 8 Nisan 2011 günü Resmi Gazete'de yayımlattığı kararı ile Maliye'yi mahkûm etmiştir.

***

Anayasa Mahkemesi yoluyla dul aylığı alabilirsiniz

Merhaba Ali Bey, ölüm aylığı hakkında sizin yardımınıza ihtiyacım var, 1986 yılında vefat eden babamın Karayolları ve şeker fabrikasından 140 günlük primi var, 1954 yılında da 2 sene askerlik yapmış bu günleri de topladığımızda 860 günü oluyor, annemin ölüm aylığına hak kazanabilmesi için 40 günlük prim eksiği kalıyor bu 40 günlük eksiği ne şekilde doldurabiliriz. Ayrıca babam 1964 yılında götürü usulle elektrikçi karnesi almış ve 98 liralık bir vergi tahakkuk ettirilmiş, kendisinin 1967 tarihli dilekçe ile bu vergi borcuna itiraz ettiğine dair bir dilekçe var elimizde, bu vergi borcunu ödeyip ödemediğini de bilmiyoruz, bununla ilgili herhangi bir prim ödemesi söz konusu olabilir mi? Kalan 40 günlük süreyi bu durumda tamamlayabilir miyiz? Sizin vereceğiniz bilgiler bizim için çok önemli, şimdiden teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dilerim. Mesut Tekin

Sayın okurum, aslında babanızı sağlığında çalıştırıp da sigortalı yapmayan işverenler varsa onlara karşı hizmet tespit davası açılabilirdi ama bu davalar 5 yıl içinde açılmazsa zamanaşımına uğrar. Babanız 1986 yılında vefat ettiğinden hizmet tespit davası açma olanağı kalmamış. Bu konuda tek yapılacak şey var konuyu Anayasa Mahkemesi'ne taşımak. Zira, ölümün ne zaman geleceği belli değil, yasalarımıza göre de beş yıllık sigortalılık süresi ve bu süre içinde 900 günü olmayanın geride kalanlarına dul-yetim aylığı verilmiyor. Öte yandan hiç kimse sosyal güvenlik hakkından da mahrum bırakılamaz hükmüne göre, beş yıldan veya 900 günden az günü olanların eşi ve çocukları sosyal güvenlik hakkından mahrum bırakılmış oluyor. Konuyu Anayasa Mahkemesi'ne taşımanız yerinde olur. Bu arada bakın, gerek 17 Ağustos 1999 depreminde ölenler için 360 gün, Van depreminde ölenler için 30 gün prim ile geride kalanlara dul-yetim aylığı bağlanması da yasalarımızda var. Bunları da örnek göstererek, önce İş Mahkemesi'nde dava açın ve hâkimi ikna ederek konuyu Anayasa Mahkemesi'ne taşıyın.