Advertisement

İki gün önce emekli olup da işyeri açanların Bağ-Kur SGDP'sinden kurtulma yolunu vermiştik. Bugün de daha emekli olmamış Bağ-Kur'luların Bağ-Kur primlerinden kurtulma yolunu veriyoruz. Bu arada ayda 30 gün üzerinden 42 ay SSK primi öderlerse SSK'dan daha erken ve daha yüksek aylıkla emekli de olabilirler

Merhaba Ali Bey, Habertürk'te yayınlanan 23.11.2011 tarihli yazınızla ilgili (Emekliler SGDP'den kurtulmak için 1 gün SSK'lı olun) bazı tereddütler oluştu. Ben sigorta acentesiyim, vergi mükellefiyim ve meslek erbabıyım. Siz yazınızda 1 günlük SSK'lı olmaktan bahsediyorsunuz. Bir mesleğim var, SSK beni BAĞ-KUR'lu olduğum için 1 günlük de olsa kabul edecek mi? Sormak istediğim, Türkiye'de kayıtlı kuyutlu ikinci bir iş yapılabilir mi? Hatice Eskilli

Vergi mükellefisiniz, limitet şirket ortağısınız veya anonim şirketin hem ortağı hem de yönetim kurulu üyesisiniz. Bu sebeplerle mecburen Bağ-Kur'lusunuz ve her ay Bağ-Kur'a prim ödemek zorundasınız. Bu arada emeklilik için gereken, kadınsanız 7200 günü, erkekseniz de 9000 günü tamamlamışsınız, yaşı bekliyorsunuz yahut bu gün sayılarına ulaşmanıza çok az kalmış. Yani prim gün sayınızı doldurduğunuz halde yaşınız dolmadığından uzatmaları oynuyorsunuz. O halde, gelin Bağ-Kur'a prim ödemeye son verin. Sosyal güvenlik uygulamalarımız gereği bir kişi birden çok iş yapabilir, bunu kimse yasaklayamaz.

AYLIĞINIZ DÜŞÜYOR
Bağ-Kur'lular SGK'ya her ay kendi belirledikleri kazançlar üzerinden prim öderler. Bir Bağ-Kur'lu en az asgari ücret olan 837 lirayı, en fazla da 5440 lirayı kazanç olarak seçebilir. Her ay kazanç olarak hiçbir şey belirtmezse asgari ücrete göre yüzde 34 oranında en az 285 lira, en fazla da 5440 lira kazanca göre 1850 lira prim ödeyebilir. Şayet asgari ücreti tercih ederse, her prim ödemesinde ileride emekli olduğunda alacağı emekli aylığını yaklaşık 2 lira düşürür. Mantığınız almayabilir ama her cebinden 285 lira çıktığında ileride alacağı emekli aylığı artmaz, düşer. Bu arada 2500 lira kazancı seçerse de her ay 850 lira öder, 850 lira ödeyenin ise ileride alacağı aylığı ne artar, ne de azalır.
Hem prim ödeyip hem de emekli aylığınızın düşmesini istemiyorsanız, kendi işyeriniz veya şirketinizden değil ama bir başkasına ait işyeri veya şirketten SSK'lı olun ve her ay en az 1 gün adınıza işçi primi ödensin. O işyeri sizin için internetten işe giriş bildirgesi verdiği anda SGK sistemi sizi Bağ-Kur'dan çıkarır. Artık SSK'lı sayar. Bu şekilde ayda bir günlük SSK'lı çalışmanın maliyeti ise yaklaşık 10 liradır.
Bu arada "Ben sadece ileride alacağım Bağ-Kur emekli aylığımın düşmesini engellemek istemiyorum, ayrıca Bağ-Kur yerine SSK'dan emekli olmak istiyorum" diyorsanız da başka işyerindeki SSK'nızı ayda 30 gün üzerinden gösterin. Bu çalışma, 42 aya yani 1260 güne ulaşırsa SSK şartlarından hem daha erken hem de daha yüksek aylıkla emekli olursunuz.

***

Yurtdışında acil hallerde sağlıktan yararlanabilirsiniz

Kronik kalp hastasıyım, emekli tıp fakültesi öğretim üyesiyim, yaşım 83. 2012 Mayıs'ında yurtdışı gezisine katılmak istiyorum. 10 günlük gezi süresinde çıkacak sağlık sorunumu SGK karşılar mı? Tanla Özer

5510 Sayılı Kanun ile ikincil mevzuatında emekli birisinin yurtdışında sevk almadan tedavi olma imkânı yok. Ama hayatın olağan akışı içinde turist olarak yurtdışına gittiğinizde başınıza gelecek acil hallerde tedavinizi SGK karşılar. Gittiğiniz ülke ile ülkemiz arasında sosyal güvenlik sözleşmesi varsa ve sağlık hizmetlerini de kapsıyorsa giderken o ülkeye has formu SGK İl Müdürlüğü'nden alın. Bunun dışında acil halde muayene ve tedavinizi yaptırın, belgelerinizi o ülkedeki Türk Konsolosluğu'na onaylatıp faturanızla paranızı alırsınız.

***

Kıdeme 15 yıl 3600 gün yeter

Özel bir şirkette 11 yıldır çalışıyorum ve sigortam asgari ücretten yatırılıyor. İlk işe başlama tarihim 01.12.1996'dır. 15 yılım dolduğunda tazminat alarak işten ayrılabileceğim söyleniyor. Böyle bir hakkım var mı ve daha sonra tekrar çalışabilir miyim? Emeklilik için primim eksik ve çalışmam gerekiyor.Konu hakkında beni aydınlatırsanız çok memnun olurum. F. Bodur

Sayın okurum, 1475 Sayılı Kanun'un 14'üncü maddesinin beşinci bendi gereğince ilk işe giriş tarihinin üzerinden 15 yıl geçmiş ve bu 15 yıl içinde en az 3600 gün prim ödemiş olanlar, emeklilik yaşlarını evlerinde beklemek üzere (SSK'dan belge alıp) işyerinden kendi istekleriyle ayrıldıklarında kıdem tazminatlarını alırlar. Bir başka işyerinde çalışma konusu ise çetrefillidir. Amacınız evinizde emekliliği beklemek değil de bir başka işyerinde işe girmek ise bu hakkınız yok. Ancak emekliliği bekleme niyeti ise ve işinizden ayrıldıktan beş dakika sonra daha cazip bir teklif alıp niyetinizi değiştirmişseniz çalışma hakkınız var.