Advertisement

Sadece Türk işçi işe aldığınızda değil, yabancı işçi de alsanız istihdam teşviklerinden faydalanıp az prim ödeyebiliyorsunuz

"Hocam merhaba, ben bu yıl düzenlediğiniz "Halkın Sosyal Güvenlik Uzmanları" sertifika programına katılan öğrencilerinizden Musa Çakmakçı. Öncelikle bu eğitim programını tekrar düzenleyip bizlerin istifadelerine sunduğunuz için size minnettarlığımı sunmak isterim. Hocam bir konu hakkında da bilginizi talep ediyorum. Ülkemizde çalışan yabancı işçileri, 4447-6111 sayılı kanunun ilgili maddelerinde yer alan sigorta primi işveren hissesi desteğinden yararlandırıyoruz, bu yasal mıdır?"
■ Musa Çakmakçı
Musa Bey, aslında ilk başta "Yararlandırılmaması lazım" diye düşündüm ama konuyu ilgilendiren yasaları ve SGK genelgelerini incelediğimizde gördük ki, yabancılar ile Türklerin SGK teşviklerinin tamamından yararlandırılmasının önünde hiçbir yasal engel yok. Dilerseniz yüzde 5 indirimden bir ömür boyu, dilerseniz 6111 'den veya 4447 sayılı yasalardan (eğitim durumlarına ve işsizlik kriterlerine göre) 24 ay süreyle yararlandırılma hakları var. Ancak bana göre, madem bu teşvikler işverenlere "Türkiye'deki işsizlik rakamları düşsün" diye tanındı, aynı teşviklerden yabancı işçi çalıştıran işverenlerin yararlandırılması doğru gelmiyor.


İkramiye için SGK'ya başvurun

"Sayın Tezel, daha önce sizden almış olduğum dilekçe örneğiyle SGK'ya karşı açmış olduğum, istifaen ayrıldığım Emekli Sandığı'na tabi hizmetlerime karşılık emekli ikramiyesi ödenmesi hakkındaki davayı TC Ankara 3. İdare Mahkemesi Esas No 2012/445 ve Karar No 2012/1000 ile kazandım. İkramiyenin tahsilatı için ne gibi yol izlemem gerektiği hakkında bilgi verebilir misiniz?"
Sayın okurum, tebrik ederim, verdiğimiz dava dilekçe örneğiyle ikramiyenizi almaya hak kazanmışsınız. Davaya karar veren mahkeme, tıpkı size gönderdiği gibi kararını SGK'ya da gönderdi. Şimdi siz SGK'ya dilekçe gönderip paranızı isteyin. Hesaplayıp Ziraat veya Halk Bankası'na ödemenizi 30 gün içinde adınıza gönderirler. Bu arada kaybettikleri davayı temyiz ederler, yakında size temyiz dilekçesi de gelecek. Gelen bu dilekçeyi de cevaplayıp ilgili yargı kurumuna verin.


2013 yılında emekli olacaksınız

02.08.1971 doğumlu bir kadınım. İşe giriş tarihim 01.01.1986. 01.01.198624.10.1988 arasında SSK'lı olarak çalıştım. 01.01.1995-30.04.2007'ye kadar isteğe bağlı (SSK) olarak ödedim. Toplam gün sayısı 5438. Ne zaman emekli olabilirim?
■ İsmi saklı
Verdiğiniz bilgilere göre, 42 yaşında (02.08.2013 günü) SSK'dan emeklilik hakkını elde edeceksiniz. Zamanı geldiğinde emeklilik talep dilekçesini SGK'ya elden veya e-devlet üzerinden internetten verebilirsiniz.