Advertisement

6331 sayılı iş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun bir kısım hükümleri 1 Ocak 2013 günü yürürlüğe girdi, diğerleri de peyderpey yürürlüğe girecek... Esnaf ve KOBİ"ler ise gelmiş ve gelecek parasal yükümlülüklerden korkmaya başlamış... Bu sebeple de işçi sayılarını 10 rakamının altına çekmeye çalışıyorlar...
Ali Bey, size birkaç sorum olacak, cevaplarsanız çok memnun oluruz. Küçük bir işletmem var. Burada 10 kişi, + 3 de çırak çalıştırıyoruz. 1 Temmuz 2013'ten itibaren iş güvenliği ve hekimi çalıştırma yükümlülüğümüz devreye giriyor. Birçok yerden teklif almaya başladık. Ancak bazıları "10 kişisiniz çırakları saymaya gerek yok (Onlar teknik lisede okuyor sigortaları devlet tarafından ödeniyor) dolayısıyla zorunlu değilsiniz diyor, bir kısmı "10 kişi sayın kadronuzu ve zorunlusunuz" diyor, diğer bir bölümü "Çıraklarla beraber zorunlusunuz" diyor.
Benim gibi işletmesi olan birkaç işyeri ile konuştum onlar da bilmiyorlar ve bazıları devlete karşı risk almamak için-ki cezalar çok fazla-10 kişinin altına düşeceklermiş.
Ben çıraklarımı da çıkarmak istemiyorum ama ne yapacağımı şaşırdım. Ne olur gazete köşenizden yakın zamanda bu konuyu detaylı olarak yazıverin. Sizler kanunu bizden daha iyi biliyor ve yorumluyorsunuz. Şimdiye kadar birçok konuda sizin yazılarınızla yol aldık. Ancak bu konuda kafalar gerçekten karışık. Hele bir de OSGB fiyat tekliflerini görseniz dudaklarınız uçuklar. Zaten bazı firmalar sırf onu ödememek için işçi çıkaracak. Bu fiyatlamalarla-harika bir uygulama olmasına rağmen- ne kadar sağlıklı yürüyecek belli değil. Bizleri ne olur bu konuda aydınlatın lütfen Ali Bey, sizin yorumlarınıza çok güveniyoruz. Hatta ben de sizin bir klasörünüz var, yazılarınızdan ilgilendiğimiz bazılarını basıp saklıyoruz. Kılavuz olsun diye.
İsmi Saklı
6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası 1.1.2013 günü kısmen yürürlüğe girdi ve 50 ve daha fazla çalışanı olan işletmeler için iş sağlığı güvenliği uzmanı ile işyeri hekimi çalıştırma zorunluluğuna girdiler.
1) Kamu kurumları ile 50'den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri 2014 yılı temmuz ayında,
2) 50'den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri 2013 yılı temmuz ayında, uzman ve hekim çalıştıracaklar ve OSGB ile sözleşme imzalayacaklar.

ÇALIŞAN SAYISINA ÇIRAKLAR DA DAHİL
İşyerinde çalışan sayısı önemli bir belirleyici ve sayının içine kimlerin dahil edileceği, 6331 'in 2. maddesine göre; "(1) Bu kanun; kamu ve özel sektöre ait bütün işlere ve işyerlerine, bu işyerlerinin işverenleri ile işveren vekillerine, çırak ve stajyerler de dahil olmak üzere tüm çalışanlarına faaliyet konularına bakılmaksızın uygulanır" dediği gibi yine
6331'in 3. maddesine göre;
"b) Çalışan: Kendi özel kanunlarındaki statülerine bakılmaksızın kamu veya özel işyerlerinde istihdam edilen gerçek kişiyi," dediğinden herkes sayıya dahildir.

10'DAN AZ İŞÇİSİ OLANLARIN ÖDEMELERİNİ SGK YAPACAK
Siz ve sizin gibi 10 veya daha çok çalışanı olanlar kendi ceplerinden OSGB'lere para ödeyecekler ve sizin de belirttiğiniz üzere OSGB'ler yüklüce para talep ediyorlar. Genelde piyasadan gördüğüm işçi başına 100 lira gibi fiyat veriyorlar. Size de bu durumda 1000 lira gibi OSGB yükü binecek. İşverenler de bu yüzden, işçi sayılarını 10'un altına düşürmeye çalışıyorlar. Çünkü, işyeri NACE kodlarına göre tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işletmelerin OSGB ücret giderlerini SGK ödeyecek. Az tehlikeli olan 9 veya daha işçisi olanlarını ise durumu şu an belirsiz, Bakanlar Kurulu karar alırsa SGK ödeyecek, almazsa kendileri ödeyecek.