Advertisement

Zekeriya Temizel'in bakan olmasının üzerinden 14 yıl geçti, şimdi de "ZENGİN VERGİSİ" adı altında yazar, ressam, bestekâr, heykeltıraş ve mucitler beyanname vermeye, yüzde 35'i bulan vergi ödemeye zorlanıyorlar.
Geçen hafta tüm gazetelerde bununla ilgili haberler vardı.
Yeni kanun tasarısıyla ilgili açıklamalara bakıyoruz:
BorsaDA milyonlarca kazananlar, bu kazançları nedeniyle SIFIR VERGİ ödeyecekler!
■ HAZİNE BONOSU VE DEVLET TAHVİLİ alıp yüz binlerce veya milyonlarca lira faiz geliri elde edenler, sadece YÜZDE 10 VERGİ ödeyecekler.
■ BANKA MEVDUAT FAİZİ, repo, döviz tevdiat hesabı, A tipi fon, B tipi fon vb. enstrümanlardan yüz binlerce lira hatta milyonlarca lira geliri olanlar, yüzde 10-15 civarında vergi ödeyecekler.
■ TEZEK, gübre, odun, kömür, bardak, tabak, çanak, dolmuş ve otobüs bileti, yüzde 18 KDV'ye tabi iken; PIRLANTA, ELMAS, YAKUT, İNCİ yüzde SIFIR KDV'ye tabi. Yeni tasarıyla buna da dokunulmuyor!
■ YURTDIŞINDA KAYITDIŞI MİLYONLARCA DOLARI, hatta on milyonlarca, yüz milyonlarca doları olan zenginler, sadece YÜZDE 2 VERGİ ödeyip bu parayı yasallaştıracaklar. Bu para nedeniyle haklarında "vergi incelemesi" yapılmayacak. Bununla ilgili Varlık Barışı Yasası yürürlüğe girdi bile!..
Liste uzayıp gidiyor...
Demek ki ASIL ZENGİNLER başkası.
Dikkatle bakıyoruz, sanatçılar, ressamlar, bestekârlar ve yazarlarla karşılaşıyoruz.

SANATÇI VE ÜCRETLİLER
Açıklanan vergi tasarısına göre; ressam, heykeltıraş, bestekâr, mucit ve yazarlar, gelirleri belli tutarı aştığında "YÜZDE 35 VERGİ" ödeyecekler!
Şu anda milyarlarca lira kazanan bankalar ve büyük şirketler, bu kazançları nedeniyle NET GELİRLERİ ÜZERİNDEN yüzde 20 kurumlar vergisi ödüyorlar.
Ressam, bestekâr, heykeltıraş, mucit ve yazarlar, BRÜT GELİRLERİ ÜZERİNDEN YÜZDE 17 VERGİ ödüyorlar. Yeni yasayla "Bu az, yüzde 35'e kadar vergi ödeyeceksin" deniliyor. Bunların ayrıca ÜCRET gelirleri varsa, o gelirleri için de yüzde 35'i bulan gelir vergisi ödemeleri isteniyor. Ücret dışında başka gelirleri olanların ise (ücret + telif + kira) toplam gelirleri belli bir tutarı (yılda 160 bin lirayı) aşmışsa, ücretleri için de yüzde 35 vergi ödemeleri isteniyor. Bu mudur sanatçıya ve yazara bakış? Ha bu arada 14 yıl önceki Zekeriya Temizel işini Prof. Şükrü Kızılot sayesinde (çıkardığı tebliğle) düzeltebilmiştik, bakalım bu sefer ne olacak?


İşsizlik ödeneğinin tavanı var

Benim sormak istediğim konu şu: İşyerim tarafımdan brüt maaşım 2247 lira olarak bildirilmiş. Brüt maaş üzerinden alınan işsizlik maaşı ne kadar olmalı? Fatih Türkarslan
Fatih Bey, 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu gereğince, işsizlerin alabileceği aylık işsizlik ödeneği son 3 aylık brüt ücret ortalamasına göre yüzde 40'tır. Ancak bu rakam asgari ücrete göre hesaplanan yüzde 40'tan (391.44) az, yüzde 80'den (782.88) çok olamaz. Bu sebeple 2247 lira ortalama aylığın yüzde 40'ı, 898.80 lira eder ama tavan rakam olan, asgari ücretin yüzde 80 inden çok olduğundan alacağınız aylık ödenek 782.88 lira olacak.