Advertisement

Hocam, 09.05.1980 doğumlu bir kadınım. SSK'ya 4.10.1999'da girdim, toplam 954 günüm var. İsteğe bağlı sigorta yaptırmayı düşünüyorum; eşim memur, sağlıktan onun üzerinden yararlanıyorum. İsteğe bağlı sigorta primlerini ödeyip günümü tamamladıktan sonra, yani yaşımı beklerken eşimin üzerinden tekrar sağlıktan yararlanabilir miyim? Hizmet birleştirmesini ne zaman yapmak gerek, yani isteğe bağlı sigortaya başvuru tarihinde aynı gün yapsak olur mu? 09.03.2005 ve 14.03.2013 doğumlu iki evladım var, doğum borçlanması yapmak istiyorum. Tavsiyeleriniz nedir hocam? 1440 günü satın alırsam kaç yaşında emekli olurum? Son 3.5 yıl derken neyi kastediyorsunuz anlayamadım. Yani ister
SSK'lı olalım ister isteğe bağlı, son 3.5 yıla kadar fark etmiyor ama 3.5 yıl mutlaka SSK'lı mı olmamız gerekiyor?
Yasemin BALABAN
Yasemin Hanım, son 3.5 yıl denilen şey gerek emeklilik zamanı, gerekse emekli aylığı hesabının SSK'lı mı yoksa Bağ-Kur'lu (veya Emekli Sandığı mı) gibi olacağını belli eder.
Mesela, son yedi yıl içinde SSK'ya en az 1260 gün (3.5 yıl) prim öderseniz;
A- 4500 prim ödeme günü, 25 yıllık sigortalılık süresiyle 60 yaşında,
B- 7000 prim ödeme gün sayısı ile 58 yaşında, SSK'dan emekli olursunuz.
Son yedi yıl içinde SSK'nın 3.5 yıldan az olursa bu durumda Bağ-Kur'dan;
A- 5400 prim ödeme günü ile 60 yaşında
B- 9000 prim ödeme günü ile 58 yaşında emekli olacaksınız.
İşte yukarıdaki emeklilik şartlarına göre bir tercihte bulunun ve geleceğinizi planlayın. Ancak unutmayın, 9.9.1999 gününden sonra sigortalı olanların SSK'dan 3600 günle emekli olma hakları yok. Benim size tavsiyem, isteğe bağlıya (Bağ-Kur'a) geçin, 5400 günü tamamlayın ve 60 yaşını bekleyin.

EŞİNİZDEN SAĞLIKTAN YARARLANIRSINIZ
İster isteğe bağlı ister çalışarak SGK'ya adınıza prim ödendiği sürece kendi üzerinizden sağlıktan yararlanırsınız. Prim ödemediğiniz her zaman da tekrar eşinizin üzerinden sağlık yardımı alabilirsiniz. Sigortalı olduktan sonra yaptığınız doğumları da borçlanma hakkınız var ama ne olursa olsun 58 yaşından önce emekli olamayacağınız için doğum-çocuk borçlanması için acele etmeyin.

 

Çalışan, Bağ-Kur'dan yetim aylığı alamaz

Babam Bağ-Kur emeklisiydi, ben de yetim aylığı alıyordum. İki yıl önce SSK'lı işe girdim, işe girişimi Bağ-Kur'a bildirdim, yetim aylığım kesildi. Tekrar yetim aylığımı alabilir miyim? Bağ-Kur'dan yetim aylığı alanlar, SSK'lı çalışabilir mi? Leyla Altıok
Leyla Hanım, Bağ-Kur'dan yetim aylığı almak için 3 şart var: Birincisi çalışmamak, ikincisi emekli olmamak, üçüncüsü de evli olmamak. Bu üç şartın hepsi varsa tekrar babanızdan yetim aylığı alabilirsiniz. SSK'lı çalışan, babasından Bağ-Kur'dan yetim aylığı alamaz.