Advertisement

Tüm ülkede aile hekimliği sistemine geçtik, tıpkı eski Sosyalizasyon Yasası'nda olduğu gibi aile hekimi, bölgedeki gebeleri takip edecek aşılarını uygulayacak gerekirse doğumu bile yaptıracak ama ne hikmetse doğuma 8 hafta kalmıştır raporu veremeyecek...

Ali Bey, gerek SSK'lı kadınlara gerekse memur kadınlara gebeliğin 32-33'üncü haftasında doğum iznine ayrılabilir raporu verdik. SGK kabul etmemiş, illa bu raporun kadın-doğum uzmanından alınması gerekir demiş. Kadıncağız şimdi bir uzmana gidip bu raporu alacak. İşin enteresan olanı gebeyi biz takip ediyoruz. Kontrollerini biz yapıyoruz, aşılarını biz yapıyoruz, ama "Gebedir, 32 haftalık oldu" diyemiyoruz. İsmi Saklı Aile Hekimi

Sayın okurum, sorunuzu SGK yetkililerine sordum, bana da aynı cevabı verdiler. Kadınlar, doğum iznine ayrılması için gereken raporu sadece uzmanlardan alabilirlermiş. Aile hekiminin verdiği rapor geçerli sayılmıyormuş.
Ne ilginç ülkeyiz. Bas bas bağırıp aile hekimliği sistemine geçtik. Aile hekimlerine 3000'e yakın nüfusu bağladık. Dedik ki artık size bağlı tüm kişilerin her türlü sağlık sorunlarına siz çözüm getireceksiniz. Üstelik yasa gereğince, aile hekimi bölgesinde kendisine bağlı nüfusun içinde kaç tane gebe kadın var tespit edip, doğumun ve gebeliğin sağlıklı geçmesi için düzenli takip etmek, ev ziyaretinde bulunmak, gebe kadının aşılarını, kilolarını kontrol etmek zorunda. Bunu yapmazsa kendisine ceza verilip, alacağı paradan indirim yapıyorlar.

RAPORU İSE GEÇERLİ DEĞİL
Aynı aile hekimi, gebelik 32 haftaya ulaştığında doğum öncesi 8 haftalık izne ayrılabilir raporu veremiyor. Bu raporu gebe kadını o güne kadar görmeyen kadın-doğum uzmanı beş dakikalık muayeneyle verecek ama aylarca takip eden aile hekimi veremeyecek.
Doğum izni raporunu uzman doktor vermezse SGK doğumdan önceki 8 ve sonraki 8 haftanın istirahat parasını çalışan kadına öderken sorun çıkarıyor. Bu sebeple, Sosyal Güvenlik Kurumu bir an önce mevzuatını ve talimatını değiştirmek zorunda.

***

SSK'lı devam et, daha fazla emekli aylığın olsun

5.03.1968 doğumluyum, 01.06.1983 günü kamuda sağlık memuru olarak işe başladım. 3 ay çalıştım, tıp fakültesini kazandığım için bıraktım ve 18.09.1990'da tekrar memuriyete doktor olarak başladım. Uzman doktor olarak çalışıyorken, Tam Gün Yasası tartışmalarında 01.03.2011'de memurluktan istifa edip SGK'lı çalışmaya devam ettim. Size sorum, SGK'lı olarak, kaç yıl sonra ve kaç yaşında emekli olabilirim? Memuriyette en son 1800 lira maaş alırken, SSK'lı yeni işimde tavandan prim yatırılıyor (5400 lira gibi) emekli aylık hesabı nasıl olabilir? Ali ÖZTÜRK

Ali kardeşim, istifan hayırlı olmuş hem daha erken emekli olacaksın hem de daha yüksek emekli aylığın olacak. İstifa ettiğin 01.03.2011 'den sonra SSK'lı olarak en az 3.5 yıl prim ödemek ön şartıyla SSK'dan 47 yaşında emekli olacaksın. Prim ödemelerin tavandan olmaya devam ederse emekli olduğunda bugünkü satın alma gücüne göre yaklaşık 2000 lira emekli aylığın olacak. Eğer memuriyete devam etseydin kamu hekimi olarak 52 yaşında emekli olacaktın ve alacağın aylık da 1600 lira kadar olacaktı.

***

Çalışma Bakanlığı'na TİS Genel Müdüriüğü

Hükümetin KHK çıkarma yetki kanunu kapsamında Çalışma Bakanlığı Teşkilat Kanunu yeniden düzenleniyor ve son aşamaya da gelinmiş gibi. Bilindiği üzere gerek kamu işçilerinin yıllardan beri devam eden Toplu İş Sözleşmeleri (TİS) ve gerekse bu sene ilk defa başlayacak memurların TİS'i ile ilgili işlere bakmak üzere Çalışma Bakanlığı bünyesinde Toplu İş Sözleşmeleri Genel Müdürlüğü ihdas ediliyor. Bu güzel bir gelişme ve devletin tüm çalışanları için gerçekleştireceği TİS'lerin takibi ve düzenlemesi için profesyonel bir birime ihtiyaç var. Bunun da Çalışma Bakanlığı içinde olmasından daha doğal bir şey de olamaz..