Advertisement

Çalışma Bakanı 1999 ve öncesi emekli olmuş düşük maaşlı 2.5 milyon SSK emeklisi için 'intibak'ta son aşamaya geldiklerini ifade etti. 1 Ekim 2008'den sonra emekli olan ve olacak SSK ve Bağ-Kur'lular ise yakında 350 lira emekli aylığı almaya başlayacaklar

SSK ve Bağ-Kur emeklilerine daha düşük emekli aylığı vermek ve onları daha geç emekli edebilmek için önce 1999 yılında, sonra da 2006 ve 2008 yılında üç reform(!) yaptık. Bu arada Anayasa Mahkemesi kendilerinin de içinde bulunduğu kamu görevlileri için reform(!) yapılmasına üçünde de izin vermedi. Şimdi yapılan reformlarla emekli aylıkları düşürülen, milli gelirden aldıkları pay küçültülen 1999 yılı ve öncesince emekli edilmiş 2.5 milyon düşük maaşlı SSK emeklisi için intibak çalışmasında sona yaklaşılmış.

GERÇEK BİR İNTİBAK DEĞİL
Sona gelindiği açıklanan intibak gerçek bir intibak değil, sadece 1999 öncesinde emekli edilmiş ve aylıkları 1000 liranın altında olan 2.5 milyon SSK emeklisi, 3-5 yıllık süre içinde kademeli olarak diğer SSK emeklilerine oranla daha yüksek zam alacaklar ve 3-5 yıllık süreçte tüm SSK emeklilerinin aylıkları 1100-1200 arasında olacak şekilde düzenlenecek.
Yapılacak olan bu çalışma, zamanında yüksek kazanç bildirerek yüksek rakamlı prim ödeyip
diğerlerine göre yüksek emekli aylığı almış olan emeklilere düşük zam yapılıp, düşük maaş alanlara fazla zam yapılarak aralarındaki farkın kapatılmasından ibarettir. Bu ise var olan
haksızlıklara bir yenisini daha ekleyecektir. Zamanında işvereniyle mücadele edip gerçek rakamlardan ücretinden kesinti yapılması için uğraşmış olan emekliler ile gerçek ücret rakamlarından değil de asgari ücretten SSK'ya bildirilmiş olanlar arasında fark olmayacak bir yapı ortaya çıkacaktır.

BAĞ-KUR'LULARA DA İNTİBAK GELMELİ
Gerçek bir intibak yapılsaydı, maliyeti aylık 4-5 milyar, yıllık da 48-60 milyar lira arasında olacaktı. Şimdi yapılan hazırlıklardan sonra Maliye'ye gidildi ve Maliye kasasından kaç para çıkmasına razı olacak ise o kadarlık bir zam yapılacak. Çalışma Bakanı ise gerçek bir intibak peşinde ama parayı verecek yer Maliye, hazırlığı yapan yer Çalışma Bakanlığı... Bakalım kim galip çıkacak?
Bakan, bir gazeteye verdiği demeçte, "Sorun ağırlıklı olarak SSK'dan emekli olanları ilgilendiriyor. Bağ-Kur emekli aylıklarında bir sorun yok" demiş, ama bu doğru değil. Zira Bağ-Kur'luların emekli aylıklarını belirleyen basamak gelir tutarları 2000 yılı ve sonrasında hem gelişme hızı hem de TÜFE oranı kadar artırılarak zamlandırılması gerektiği halde yasal artışlar uygulanmamış. Bu nedenle Bağ-Kur emeklilerinin hem 1999 öncekileri hem de 1999 sonraki emeklileri almaları gereken rakamın yüzde 50'sini almaktadır. Mesela, 2000 yılı ocak ayında yüzde 68.5 oranında artırılması gereken aylıklar sadece yüzde 25, 2001 yılında yüzde 79 oranında artırılması gereken rakamlar da yüzde 25 oranında artırılmıştır. Sonraki yıllarda bu durum devam etmiştir.

 

2008 sonrası emekliler unutulmasın
İntibak çalışması sadece 1999 ve öncesinde emekli olmuş halen 800-1000 lira arasında maaş alan eski SSK emeklilerini ilgilendiriyor.
Bağ-Kur emeklileri yok, ayrıca son reform(!) çalışmasının yürürlük tarihi olan 1.10.2008 gününden sonra emekli olmuş SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise halen ortalama 680 lira emekli aylığı alıyorlar. Bu grup eskilerden daha mağdur. İleride emekli olacaklar ise bugünkü rakamlarla 350 lira emekli aylığı alacaklar. Zira, 1 Ekim 2008 günü yürürlüğe sokulan 5510 Sayılı Kanun ile emekli aylığının hesaplanması müthiş düşürüldü ve her ay 2.5 lira düşmeye devam ediyor.