Advertisement
FAİZ-BONO ABONE OL

ABD hisse piyasaları, ekonominin yumuşak inişi sağlayacağı umuduyla boğa piyasasına girse de tahvil fonu yöneticileri ufukta sert bir resesyon olduğu uyarısını yapmaya devam ediyor.

Milyarlarca dolar büyüklüğü yöneten Fidelity ve Allianz tahvil fonu yöneticileri enflasyonla mücadele eden merkez bankalarının şahin kalmasıyla resesyon riskinin arttığını, Mart ayında ABD’de yaşanan banka çöküşlerinin daha büyük bir krizin habercisi olabileceğini belirtti.

Fidelity International CIO’su Steve Ellis “En çok kredi krizine benzer birşeyin yaşanmasından endişe ediyorum” yorumunu yaptı. Ellis resesyonun daha derin olduğunun anlaşıldığında tahvil getirilerinin düşeceğini, ABD 10 yıllık tahvil getirisinin 75 baz puan düşüşle yıl sonunda yüzde 3’e ulaşacağını öngörüyor.

Allianz Gloval Investors Portföy Yöneticisi Mike Riddell’e göre de hisse, tahvil ve özel sektör tahvil piyasasında mevcut fiyatlamalar riskleri yansıtmıyor. Riddell’e göre ekonomik görünüm en doğru şekilde enflasyon swaplarında fiyatlanıyor ve burada bir yıl vadeli forward enflasyon oranının yüzde 2,4 ile yüzde 2’ye yakın fiyatlanması ciddi bir resesyon sinyali.

Piyasalara göre sıkılaşma tamamlanmadı

Para piyasaları da sıkılaşmanın hala tamamlanmadığı görüşünde. Fed’in bu hafta pas geçmesi beklense de temmuzda faiz artışı yapması yüzde 90 ihtimal olarak fiyatlanıyor. ECB’den de 25 baz puanı bu hafta gerçekleştirilmek üzere 50 baz puanlık faiz artışı bekleniyor. Bu sıkılaşma döngüsüne karşılık geçtiğimiz hafta Goldman Sachs analistleri 12 ay içinde resesyon yaşanma ihtimalini yüzde 25’e düşürmüşlerdi.