Advertisement

Turkish Petroleum AŞ (TPIC) ve Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü (Eti Maden) tarafından
Turkish Energy AŞ ile Etimine AŞ adları altında iki şirket kurulacak.

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, TPIC tarafından kurulması planlanan Turkish Petroleum AŞ, her biri 1 dolar değerinde 20 bin nominal hisseye sahip olacak. Merkezi Ankara'da yer alacak şirketin sermayesi 174 bin 438 TL olarak belirlendi.

Eti Maden tarafından kurulacak Etimine AŞ ise her biri 200 euro değerinde 50 bin hisseye sahip olacak. Merkezi İstanbul'da yer alacak şirketin sermayesi 104,07 milyon TL olarak belirlendi.

Yaptırımlardan kaçınma hedefi

Bloomberg'in haberine göre Bakanlık Hukuk Hizmetleri Genel Müdürü Süleyman Önel, geçen yıl Kasım ayında ilgili düzenlemenin TBMM’deki görüşmelerinde yaptığı açıklamada, bazı şirketlerin vergi kolaylıkları ve esnek çalışabilmeleri amacıyla yurtdışında kurulduğunu söylemişti.

Bu kapsamda İngiltere ile Fransa arasındaki Jersey adalarında Türk şirketlerinin bulunduğunu belirten Önel, TBMM tutanaklarında da yer alan açıklamalarında, “Getirilme sebebi şu; malumunuz son dönemde Türkiye aleyhine yaptırım kararları alındı. Sayın Bakanımız Fatih Dönmez de bir dönem… Biliyorsunuz, yaptırım kararı alındı ve ülkemizin şirketleri hakkında da bazı kamu kurum kuruluşları hakkında da yaptırım kararı alındı. Şimdi, bu şirketler bizim için hayati öneme sahip şirketler. Şu an Karadeniz’de yapılan faaliyetlerde bu şirketlerin de emeği var. Dolayısıyla, bu şirketlerin yurt içine alınmasının bir sebebi de yarın bir gün bu tip bir yaptırım kararıyla karşılaşıldığında şirketlerin ülke içerisinde bulunması daha sağlıklı olarak görülüyor” ifadelerini kullanmıştı.

Bakan Dönmez de 29 Aralık 2020’de bir milletvekilinin soru önergesine verdiği yanıtta, bakanlığa bağlı yurtdışında 14 şirket bulunduğunu ifade etmiş, bu kapsamda Jersey Kanal Adaları, Finlandiya, Rusya, Lüksemburg, ABD, Çin ve Hong Kong’da Türkiye’nin şirketleeri olduğunu ifade etmişti.