Advertisement
ALTIN VE EMTİA ABONE OL

Uluslararası Para Fonu'na (IMF) göre Basra Körfezi'nin Arap monarşileri petrol talebinin zirve seviyelere yaklaşmasıyla birlikte 15 yıl içinde 2 trilyon dolarlık finansal servetlerinin boşa harcanması riskiyle karşı karşıya.

IMF'nin Perşembe günkü bir raporuna göre küresel petrol talebi beklenenden önce düşmeye başlayarak dünyadaki ham petrol üretiminin beşte birinden sorumlu altı üyeli Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi'nin (GCC) finansalları üzerinde baskı oluşturabilir.

Fona göre kararlı ekonomik reformlar olmadan Orta Doğu'nun en zengin ülkeleri 2034 yılına kadar net finansal servetlerini tüketip net borçlu hale gelebilir.

IMF'nin Orta Doğu ve Orta Asya uzmanları ve araştırma birimi tarafından hazırlanan rapora göre2034 sonrasındaki bir on yıl içerisinde ise petrol dışı toplam servetleri de kaybolabilir.

IMF'nin Orta Doğu ve Orta Asya Departmanı Direktörü Jihad Azour, bir mülakatta “Bölge ülkeleri uzun vadeli ve stratejik düşünmeli çünkü petrol piyasası hem talep hem de arz tarafında yapısal olarak değişiyor.” dedi.