Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Mart ayında enflasyonun yıllık yüzde 10,1 olmasının ardından enflasyonun ne kadar süre daha yüksek seyredeceği ve Merkez Bankalarının faizi daha ne kadar süre yükseltmeye devam edeceğine yönelik beklentiler de şekillendi.

Traderlar, politika faizinde bu yıl zirve seviyenin yüzde 5 olmasını öngörüyor. Mayıs ve Haziran toplantılarında 25'er baz puanlık artış olması, 2023'ün sonlarında da faiz artışlarının devam etmesi bekleniyor.

Ülkede kalıcı enflasyon ve borçlanma maliyetlerinde daha fazla artış beklentisi İngiliz halkı ve Başbakan Rishi Sunak hükümeti üzerinde de baskı unsuru olmaya devam ediyor.

Londra'daki Equiti Capital'de Makro Ekonomist olan Stuart Cole "Açıklanan veri, banka yetkililerinin endişelerini artırabilir. Fed'in faiz artışlarına ara vermeye yaklaştığı bir dönemde İngiltere'de faiz artış döngüsü devam edebilir." yorumunu yaptı.

Faşz artışı beklentileri para birimi sterlinde de yükselişe neden oldu. Sterlin 2023'de en iyi performansı gösteren G7 para birimi oldu. Para birimi Eylül ayında dolar karşısında rekor düşük seviyeye gerilemişti.

Morgan Stanley ekonomisti Bruna Skarica çekirdek enflasyonun hala yüksek olduğunu bu nedenle sıkılaşma döngüsünün henüz sona eremeyeceğini belirtti.

İngiltere'nin aksine piyasa uzmanları Fed'den bu yıl sadece bir kez 25 baz puanlık faiz artışı bekliyor.