Advertisement
HABERLER ABONE OL

Ulusal İstatistik Ofisi’nin (ONS) yayımladığı verilere göre, İngiltere'ye net göç edenlerin sayısı geçen yıl 606 binle rekor kırdı.

Yapılan açıklamada, söz konusu göçmenlerin Avrupa Birliği dışından Britanya'ya çalışmak veya okumak için gelen kişiler ile Ukrayna ve Hong Kong'dan özel vize programları kapsamında gelen kişilerden oluşturduğu belirtildi.

Verilerin açıklanmasının ardından ITV kanalına konuşan İngiltere Başbakanı Rishi Sunak “Rakamlar çok yüksek, bu kadar basit” ifadelerini kullandı.

Sunak, göçmen sayısını düşürmek istediğini söylemesine karşın, İngiltere’deki işgücü kıtlığının olduğu bir dönemde bu sözü yerine getirmesinin oldukça zor olacağı düşünülüyor. Uzun süredir ülkenin sorunu olarak nitelendirilen yasal göç konusu, Brexit sürecinde de referandum oylamasında önemli bir itici güç olmuştu.

Sunak: Yasa dışı göçü sona erdirmek için daha fazlasını yapmalıyız

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, 16 Mayıs’ta Avrupa Konseyi Dördüncü Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, yasa dışı göçün sona erdirilmesi ve göçmen teknelerinin durdurulması için uluslararası düzeyde daha fazla işbirliği yapılması çağrısında bulunmuştu.

Sunak, konuşmasında yasa dışı göçle mücadele konusuna da değinerek, şunları söylemişti:

“Yasa dışı göçle ilgili harekete geçmek için ahlaki gereklilik açıktır. Arkamıza yaslanıp suç çetelerinin insanların sefaleti üzerinden vurgun yapmasını izleyemeyiz. Yasa dışı göç en savunmasız olanları sömürmektedir. Gerçek sığınma talebi olanları dışarıda bırakma riski taşımaktadır. Vatandaşlarımızın sadece iç sınırlarımıza değil, uluslararası sisteme duydukları güveni de sarsar.”